Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
Az a feladatunk, hogy mindent megtegyünk a magyarok és a bolgárok közötti barátság megerősítéséért – jelentette ki a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára szerdán Somogycsicsón.
Mint arról a Magyar Nemzet is beszámolt, a magyar–bolgár kapcsolatok jelenleg nem felhőtlenek. Bulgária a területükön áthaladó összes gázra extra exportvámot vetett ki, nemcsak az oroszországi eredetűre. A pluszteher magának a gáz árának a negyedét teszi ki, és Magyarországot is keményen sújtja: hazánkba döntően Bulgárián át érkezik az oroszországi földgáz, és már küldözgetik a vaskos büntetéssel megfejelt számlákat.
A gazdasági kérdéseken túl a sport területén is feszültség alakult ki hazánk és Bulgária között. A november 16-án esedékes bolgár–magyar mérkőzésről a hazaiak arról tájékoztatták az UEFA-t, az pedig a Magyar Labdarúgó-szövetséget (MLSZ), hogy a bolgár rendőrség nem tudja garantálni a mérkőzés zavartalan megrendezését, és csak nézők nélkül és Szófián kívül engedélyezi a mérkőzés megtartását.
– Az MLSZ az első perctől kezdve a leghatározottabban jelezte, hogy nem értünk egyet a változtatással, és számunkra kiemelten fontos a magyar szurkolók jelenléte a stadionban – mondta Csányi Sándor. Ha ezek után esetleg nem veszünk részt a mérkőzésen, akkor 3-0-s bolgár győzelemmel írják jóvá az eredményt, és további büntetés is várhat a magyar csapatra.
Bár nem felhőtlenek a kapcsolatok, de összeköt a közös múlt
Soltész Miklós a kormánytámogatásból felújított bolgár katonai sírok és temetőkereszt katonai tiszteletadás melletti átadása kapcsán arról beszélt, hogy nem szabad felülni „olyan döntéseknek, hátulról érkező uszításnak”, amelyek következtében a két nemzetet és általában a Közép- és Kelet-Európában élő nemzeteket ismét egymással szembe fordítják.
Mutassuk annak fontosságát és erejét, hogy ha a nemzetek és a nemzeti kisebbségek a magyar kormánnyal és a környező országokkal összefognak, akkor a nagyhatalmaknak nem játékszerei, hanem egyenlő partnerei lesznek
– fogalmazott az államtitkár.
Felidézte: az első világháborúban a központi hatalmak részeként háborúzott Bulgária és Magyarország, de a nagyhatalmi békék olyan döntéseket hoztak mindkét országnak, amelyekkel területeket veszítettek és anyagiaktól fosztották meg őket.
A második világháború, bár egyik ország sem akarta, „összesodorta mindkét államot a hitleri náci birodalommal” – mondta az államtitkár, aki úgy fogalmazott: „nem tehettünk róla, sem bolgárok, sem magyarok, nagyhatalmak játékszerei voltunk”.
Hozzátette: a két állam vezetése próbált a kényszerű szövetségből kihátrálni, de nem engedték. Amikor Bulgáriát 1944-ben megszállták a szovjetek, akkor döntöttek úgy a nagyhatalmak, hogy az ő oldalukon lépjenek be a háborúba – folytatta Soltész Miklós.
Emlékeztetett: több mint 120 ezer bolgár katona ezután Magyarország déli-délnyugati részén harcolt a németek ellen, ennek során 3370 bolgár katona halt meg, közülük 237 ember nyugszik Somogycsicsón.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.