Az Országos Rendőr-főkapitányság tájékoztatása szerint idén már másodszor dolgoztak ki cselekvési tervet a gyermekek online szexuális kizsákmányolása miatt indult nyomozások szakirányítása és szakmai támogatása érdekében. Ebben az évben az intézkedés komplex célja a visszaélések visszaszorítása, a felhasználói tudatosság növelése, az egységes kriminalisztikai gyakorlat kialakítása egy országos, összehangolt akcióban.
A cselekvési terv alapját a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda kiberbűnözés elleni főosztály nyomozó osztályához (KR NNI) az Egyesült Államokban működő Eltűnt és kizsákmányolt gyermekek nemzeti központja (National Center for Missing & Exploited Children, NCMEC) szervezettől az Europol SIENA csatornáján keresztül érkező bűnügyi jelzések képezték.
A KR NNI a beérkezett NCMEC-riportokat feldolgozta, elrendelte a nyomozásokat, majd 2023. augusztus 1-ig
hatvan büntetőeljárásban a nyomozás lefolytatására illetékes rendőrkapitányságokra tette át a bűnügyet.
A területi szervek kijelölt nyomozói idén is részt vettek egy kétnapos képzésen annak érdekében, hogy a leghatékonyabban tudják a riportokat feldolgozni, részletesen megismerjék a jelzések tartalmát, az eljárások során végrehajtandó nyomozati cselekményeket, a kutatások és lefoglalások sajátosságait, valamint a lefoglalt adatok vizsgálatának folyamatát, ez utóbbiban gyakorlati tapasztalatokat is szerezve.
Az oktatás októberben folytatódott, amelyen további speciális szakmai ismeretekre tehettek szert a nyomozást végzők. A rendőrség munkatársai októberben a közel kéthetes akció során 62 helyszínen csaptak le. A kutatások alkalmával
összesen 244 bűnjelet foglaltak le. Az elkövetők azonosítása 46 esetben sikeres volt, és 27 ügyben már a gyanúsítotti kihallgatásra is sor került.
A gyermekpornográfia bűncselekmény alapesetben öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő, azonban privilegizált esetben akár a húsz évet is elérheti. A rendőrség kiemelten fontos feladata a gyermekek védelme, az, hogy ők ne váljanak áldozattá. A nyomozások során szerzett jelentős szakmai tapasztalat megalapozta a bűnmegelőzési válaszok megújítását, amely a gyermekeknek, a családoknak naprakész, valós megelőzési stratégiákat mutat meg.