– Ha nincs gyerek, nincs jövő, nincs gazdaság – jelentette ki a kultúráért és innovációért felelős miniszter. Csák János az Országgyűlés népjóléti bizottsága előtti éves meghallgatásán rámutatott, hogy az ország jövője szempontjából egzisztenciális kérdés, hogy gyerekek szülessenek.
Ugyan az általa vezetett minisztérium különböző szakterületeket felügyel, de mind mögött egységes a társadalomfilozófia. A miniszter szerint négy szóban leírható annak a tartalma, amit csinálnak:
Isten, család, haza és magyar szabadság, ami alatt az egyéni és alkotmányos szabadságot kell érteni.
– A minisztérium feladata az, hogy amit az elődeinktől örököltünk, azt a következő nemzedéknek átadjuk – emelte ki Csák János, majd hozzátette: a családpolitika nemcsak pénz, hanem egyfajta szemlélet is, és igazán senki nem vitatja, hogy a gyerek a jövő. Magyarország világbajnok a családokra fordított támogatásban, ami jelenleg a GDP 4,3 százaléka – jelentette ki a tárcavezető.
A család több nemzedék összessége
Csák János azt mondta, a családtámogatási rendszert három pillérre építették. Az első, hogy „fedél legyen a fiatalok feje felett”, ezért dolgozták ki a csok és a csok plusz konstrukciót. Második pillérként az anyagi biztonság növelése érdekében a gyermeknevelést és a munkavállalást összehangoló adórendszert és adókedvezményi rendszert említette. Harmadikként pedig a bölcsődei, óvodai, iskolai infrastruktúra bővítését, amely a család és a munka egyensúlyát hivatott megteremteni – sorolta a miniszter.
Ebben megmutatkozik a kormány azon filozófiája, hogy a családot nem kis egységnek tekinti, hanem több nemzedék összességének
– tette hozzá Csák János. Szerinte az is fontos társadalomfilozófiai pontja a kormány családpolitikájának, hogy „nem avatkozik bele a családok életébe”.