Mire figyeljünk a virsli főzésénél?
Sokaknak új információ lehet, hogy bizony a virsli a legtöbb esetben már főtt, füstölt vagy valamilyen hőkezelt formában kerül a csomagolásba, hasonlóan a párizsihoz. Persze előfordulhat az ellenkezője is, ám abban az esetben, ha nyers virsli kerül a polcra, jelzi a gyártó. Arányában nézve viszont több az előre főzött, hőkezelt darab a boltokban, ezért ezeket nem kell a szó hagyományos értelmében megfőzni, csak alaposan átforrósítani, felmelegíteni.
Figyeljünk arra, hogy a víz ne lobogjon, hiszen bőven elég, ha csak éppen gyöngyözik. Ha nem így készítjük, pillanatok alatt kifőzzük a virsli ízét, és a szétrepedés kockázata is megnő.
Alapvetően kétfajta virslitípust lehet megkülönböztetni. A bőrös virslit a legtöbb esetben természetes bélbe, például juhbélbe töltik, míg a műbeles virsli külső burka műanyagból készül. Csak városi legenda, hogy a műbélbe töltött virslik silányabb minőségűek, hiszen közöttük is találni prémium darabokat. Ezeket többnyire azok választják, akik nem kedvelik a természetes beleket.
Meddig főzzük a virslit?
Ha műbeles virsliről van szó, akkor minden esetben távolítsuk el a külső borítást, hiszen a forró vízben olyan anyagok is kioldódhatnak belőle, amelyek nem feltétlenül egészségesek. Ha viszont bécsi vagy frankfurti virsli került a kosárba, akkor a főzés előtt ezeket a fajtákat pucolatlan formába tegyük a forró vízbe. Ezeknél a daraboknál amúgy sem lenne egyszerű eltávolítani a héjat. Óvatosan kell főzni, hiszen a természetes bélbe töltött virslik könnyebben repednek, mint a mesterséges burkú társaik.
A főzéshez minden esetben annyi vizet kell használni, ami pont ellepi a virsliket. Ha a víz intenzívebb gyöngyözésnek indul, már el is lehet alatta zárni a gázt. Ezután nincs más dolgunk, mint fedővel lefedni, majd állni hagyni a nagyjából 90 fokos vízben legalább 3-4 percig. Ennyi idő alatt biztosan átmelegednek. Figyelni kell a virslire, hiszen ha ennél tovább hagyjuk a meleg vízben, könnyen veszíthet az ízéből.
Mitől reped meg a virsli?
Amikor feltesszük a virslit a tűzhelyre és eléri a fazék tartalma a 90-100 Celsius-fokot, akkor nemcsak a főzővíz, hanem a virsliben lévő víz is felforr, ami ezután gőzzé alakul.
Térfogata akár ezerhatszázszorosára is megnőhet,
aminek következtében a belső nyomás is fokozódik, a virsli pedig ennek hatására szétreped.