Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára egyetértett azzal, hogy ez a téma a közelmúlt egyik legfontosabb közéleti eseménye. – Tudni lehet, hogy a kampányidőszakban négymilliárd forintnyi összeg érkezett magyarországi civil szervezetekhez, csakhogy ezek valójában a választási kampány részesei voltak – közölte.
Hozzátette: Karácsony Gergely mozgalmához félmilliárd forint körüli összeg érkezett be, ezzel kapcsolatban feljelentés is született.
– Fontos megvizsgálni, hogyan épültek be ezek a dollárok a baloldal kampányába, hiszen beleegyeztek volna bármilyen szankcióba, adópolitikai változásba, a határvédelem fellazításába, miközben kampányoltak a Magyarországnak járó EU-pénzek kiutalása ellen. Ezért is kötelessége a kormánynak ezekben az ügyekben kikérni a polgárok véleményét, valamint megerősíteni a jogrendet – hangsúlyozta az államtitkár.
Nacsa Lőrinc, a KDNP képviselője a napirend előtti felszólalásában elmondta: a nemzeti konzultáció fontos és az elmúlt években hatékonynak bizonyult kommunikációs csatorna a kormány és az emberek között, noha sehol máshol Európában nem kérdezik meg a polgárok véleményét a sorskérdésekről.
– Ehelyett Brüsszelben be akarják erőltetni Ukrajnát az EU tagjai közé, és a magyar baloldal is ezen mesterkedik. Az EU-nak szakszerű, teljesítményelvű bővítéspolitikára van szüksége, nem lehet gyorsítópályát adni egyes államoknak
– húzta alá.
Felhívta a figyelmet, hogy Ukrajnával olyan országot akarnak behozni az EU-ba, ahol háború dúl, miközben tönkretennék ezzel az EU mezőgazdaságát is. Kiemelte, hogy a Financial Times szerint hetvenezermilliárd forintba kerülne Ukrajna csatlakozása, ezért stratégiai vitára van szükség a kérdésben.
– Nemet kell mondanunk, a magyar nemzeti érdek mellett kell kiállnunk, az EU biztonságát kell szem előtt tartanunk
– összegzett.
Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára válaszában rámutatott, hogy nehéz helyzetben kell most jó döntést hozni. – Nem létezik olyan európai érdek, amely ellentétes a nemzetek érdekeivel, ha a brüsszeli vezetés le akar nyomni döntéseket a nemzetek torkán, akkor szereptévesztésben van – jelentette ki.
Mint mondta, a háború kezdete óta Magyarország folyamatosan segítséget biztosít az Ukrajnából ide menekülőknek, de nem lenne észszerű döntés a háborúban álló Ukrajna uniós felvételének elindítása. Jelezte, hogy Ukrajnának újabb forrásokat nyitna meg az EU, miközben Magyarország nem jut hozzá a neki járó forrásokhoz.
Borítókép: Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára (Fotó: MTI/Bruzák Noémi)