Az európai értékek és a kereszténység védelmében jelenleg is honvédő háború zajlik Szalay-Bobrovniczky Vince civil és társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár, az esemény fővédnöke szerint. A politikus a Civil Összefogás Fórumnak (CÖF) a Szellemi Honvédő-díjak átadásán tartott beszédében gratulált az elismerésben részesülő személyeknek, és elmondta: a CÖF folyamatosan támogatja a magyar kormányt és a civil társadalmat, aminek köszönhetően az elmúlt több mint tíz évben számtalan fontos ügyben sikerült komoly eredményeket elérni.
A CÖF–CÖKA elnöke, Csizmadia László beszédében kiemelte:
idén lesz 15 éves a Civil Összefogás Fórum.
− Ha kell, szellemi honvédőink százezrei tesznek hitet az értékeink mellett – jelentette ki, utalva a Békemenetekre, amelyen legutóbb is hozzávetőlegesen ötszázezer ember vett részt. A CÖF–CÖKA elnöke hangsúlyozta: civilként mindenki köteles véleményt nyilvánítani az európai ügyekben és saját értékrendje szerint állást foglalni, hogy mit tart kívánatosnak és mit elvetendőnek.
Idén a civil szervezet kuratóriuma három személynek és egy szervezetnek ítélte oda a Szellemi Honvédő-díjat, így
Varga Juditnak, a parlamenti európai ügyek bizottság elnökének, Fricz Tamás politológusnak, a CÖF–CÖKA kurátorának és a Magyar Nemzet munkatársának, valamint Konrad Sutarski lengyel írónak, történésznek, továbbá az Unione Generale del Lavoro (UGL) olasz szakszervezetnek.
A legcivilebb civil és a díjazottak
A Varga Juditról szóló laudációjában ifjabb Lomnici Zoltán elmondta: a politikus csaknem egy évtizeden keresztül dolgozott Brüsszelben és Strasbourgban, ahol többek között Áder János akkori európai parlamenti képviselővel is együttműködött. − Az uniós munka a magyar érdekekről szól, a haza becsületének védelme pedig belülről fakad – idézte az alkotmányjogász a díjazott egy korábbi beszédét. Hozzátette: Varga Judit mindig komoly munkát fejtett ki a magyar érdekek védelmében, s ezzel kapcsolatban szilárd határokat jelölt ki az Európai Unióban.
A második díjazottal, Fricz Tamás politológussal, a Magyar Nemzet publicistájával kapcsolatban Németh Miklós Attila rádiós műsorvezető méltatásában úgy fogalmazott:
ő a legcivilebb civil, aki a CÖF létrehozását is a civil társadalom rendszerváltás utáni megalapításával indokolta.
Németh Miklós Attila úgy folytatta: Fricz Tamás a munkái során számtalanszor hitet tett a civil aktivizmus, és a polgári körök mellett, amelyek a politológus szerint az állampolgári lét alapjainak tekinthetők, és a demokratikus társadalom megtartásának letéteményesei.
A harmadik kitüntetett, Konrad Sutarski lengyel író számos munkájában és kutatásában évtizedek óta foglalkozik a magyar történelemmel, Magyarországgal, illetve a lengyel-magyar barátsággal és a két ország Európa védőbástyájaként betöltött szerepével.
A három személyiség mellett egy szervezet is megkapta a Szellemi Honvédő-díjat, ez pedig az Unione Generale del Lavoro olasz szakszervezet. A díjat azzal érdemelte ki a keresztény, patrióta olasz szakszervezet, hogy kiváló, konstruktív együttműködést alakított ki a CÖF–CÖKA-val, képviseltette magát a magyar nemzeti ünnepek alkalmával tartott Békemeneteken és hozzájárult a CÖF–CÖKA nemzetközi kapcsolatainak kiteljesítéséhez.
Varga Judit felajánlást tett
Az európai ügyek bizottságának elnöke a közösségi oldalán köszönte meg a Civil Összefogás Fórumnak, hogy a Szellemi Honvédő-díjjal ismerte el eddigi munkáját.
Most ismét egy olyan megmérettetés közeledik, amelynek súlya és tétje túlmutat a magyar országhatárokon. Miközben meg kell védenünk hazánk szuverenitását, segítenünk kell Európának visszatalálni a józan ész útjára. Azt ígérem, hogy ebben a küzdelemben továbbra is számíthatnak rám
– írta bejegyzésében Varga Judit, aki bejelentette, hogy a díjjal járó pénzösszeget Szalai Ádám Játékidő Alapítványának szeretné felajánlani.