– Nem az ellenőrzés időpontján, hanem annak rendszerességén van a hangsúly – mutatott rá a kéményseprés fontosságára Várszegi György tűzoltó főhadnagy. A Békés vármegyei hírportálnak adott interjújában elmondta, a kéményseprők bármelyik évszakban meg tudják nézni a kéményt, és ha szükséges, kitisztítják.
A társasházban élőknek nincs más dolguk, mint beengedni a sormunkaterv alapján dolgozó szakembert, és hagyni, hogy elvégezze a munkáját. A családi házban élőknek, ha az ingatlanba nincs bejegyezve semmilyen gazdálkodó szervezet, szintén ingyenes a kéményseprés, viszont időpontot kell foglalni az ellenőrzésre
– mutatott rá a szakember. Hozzátette: ezt a katasztrófavédelem weboldalán az online ügyintézés menüpontnál is meg lehet tenni, de telefonon is működik az egyeztetés.
Mint mondta, ha a kéményre gázüzemű fűtőberendezés van rákötve, kétévente érdemes ellenőriztetni, ha szilárd tüzelővel működő fűtőeszköz van hozzá csatlakoztatva, akkor évente tanácsos ugyanezt megtenni.
A magánszemélyek által lakott családi házaknál ugyan nem kötelező a kéményseprés, viszont ajánlott vele élni
– emelte ki a főhadnagy. Hozzátette, a hideg időben gyakori, hogy a tűzoltókat lángoló kéményekhez riasztják. Ahol szilárd tüzelőt használnak, de nem élnek az ingyenes sepréssel, ott különösen nagy a tűzveszély.
Fokozza a bajt, ha nem megfelelő anyaggal, például szeméttel fűtenek. Ilyenkor korom és kátrány rakódik le a kémény belső falára, ami egyre vastagszik, és ha nem távolítják el, előbb-utóbb meggyullad. Ezért sem szabad lakkozott, rétegelt, festett, valamint nedves fával tüzelni. Csak a kiszáradt, kezeletlen fa, begyújtáshoz pedig a fekete-fehér papír alkalmas fűtésre.
Nem mindenkinek ingyenes
A tűzoltó főhadnagy felhívta a figyelmet arra, hogy az ingyenesség a gazdálkodó szervezetekre nem vonatkozik: a szolgáltatást kéményseprő cégtől kell megrendelniük, amelyek a saját díjszabásuk szerint végzik el a munkát.
Hangsúlyozta: időről időre megjelennek olyanok, akik adott esetben a katasztrófavédelem alvállalkozójának adják ki magukat, és a gazdálkodó szervezetekhez becsöngetve bírsággal fenyegetőzve kínálják kéményseprési szolgáltatásaikat. A katasztrófavédelemnek nincsenek alvállalkozói, nem szabad bedőlni a csalóknak – rögzítette.
Ne váltsunk fűtési módot egyeztetés nélkül
Várszegi György elmondta, manapság egyre többen váltanak tüzelőt, gáz helyett fával szeretnének fűteni. – Ha valahol új fűtőeszközt kötöttek be, új kéményt építettek vagy a meglévőt átalakították, felújították, ott a használat előtt meg kell rendelni a kémény műszaki átvételét, amelyért magánszemélyeknek és cégeknek is kötelező fizetni – magyarázta. A főhadnagy rámutatott:
olyan kéményt használni, amelyik nem rendelkezik megfelelőségi nyilatkozattal, nemcsak tilos, hanem életveszélyes is, hiszen a szabálytalan, hibás kialakítás miatt lakástűz, szén-monoxid-mérgezés is bekövetkezhet.
– Aki fűtési módot akar váltani, annak érdemes előzetes kémény-felülvizsgálatot kérnie a kéményseprőktől. Ezzel elkerülhető, hogy bárki egy szabálytalan átalakításért, hibás kivitelezésért fizessen, majd a kötelező műszaki vizsgálat után nem megfelelő minősítést tartalmazó nyilatkozatot kapjon kézhez – részletezte.