Átlagosan két és félszeresére emelkedett az orvosok bére 2023-ra a koronavírus előtti időszakhoz képest a kormány átfogó béremelési programjának köszönhetően, amellyel az elmúlt években minden idők legnagyobb mértékű orvosbéremelése valósult meg – válaszolta lapunk kérdésére Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára.
Hangsúlyozta, hogy az OECD, azaz a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet adatai is érzékeltetik a béremelés nagyságát és jelentőségét: az országonkénti eltérő árakat is figyelembe véve, vásárlóerő-paritáson a magyar orvosok keresete már 2021-ben az OECD-országok középmezőnyében helyezkedett el. Ezzel
jelentősen megelőzte a térség többi országát, de például Svédországot, Norvégiát, Olaszországot és Franciaországot is
– tette hozzá az államtitkár. Szerinte ez azt jelenti, hogy egy magyar orvos csaknem kétszer annyit tud fogyasztani hazájában, mint egy szlovák vagy egy görög a saját országában. Ezenkívül 2022-ben és 2023-ban is jelentősen emelkedett az orvosok bére, amit az OECD adatai még nem is mutatnak.
Rétvári Bence a számok nyelvén szólva rámutatott: 2010 óta az orvosbérek emelkedése meghaladta az átlagbér emelkedését.
Az OECD adatai szerint az orvosok bére 2021-ben 4,69-szerese volt az átlagbérnek, ami a legmagasabb az OECD-országok között.
Ez azt jelenti, hogy 2010-ben egy orvos még csak 62 százalékkal keresett többet az átlagnál, 2021-ben 369 százalékkal. Ráadásul a magyar adat a legmagasabb az egész OECD-ben, ami jelzi orvosaink munkájának kiemelt megbecsülését – fogalmazott az államtitkár.
Emlékeztetett: egy kezdő orvos alapbére 2010-ben még csak 129 500 forint volt, ami 2023-tól 687 837 forintra nőtt. Egy 41 éve dolgozó orvos alapbére 2010-ben még csak 262 345 forintot tett ki, 2023-ban pedig már 2 380 057 forintra ugrott – sorolta, hozzáfűzve, hogy ennek is köszönhető a négyezer fős orvosi létszámemelkedés.
Rétvári Bence kitért arra is, hogy 2024 márciusában a szakdolgozók béremelésével folytatódik a fizetések növelése az egészségügyben, átlagos alapbérük eléri majd az orvosi átlagbér 37 százalékát. – A kormány elkötelezett a jobb egészségügyi ellátás mellett. Azért dolgoztunk, hogy ne legyen hálapénz, és még több orvos végezzen gyógyító tevékenységet hazánkban, ezért is emeltük a béreket a járvány és a háború időszakában – mondta az államtitkár.