– Történelmi léptékű béremelést hajtott végre a kormány a tanárok 32,2 százalékos tanári fizetésnövelésével az idén – jelentette ki Rétvári Bence a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára. Mint azt hangsúlyozta,
a fizetésemelés jövőre 21 százalék lesz, tavaly és tavalyelőtt tíz-tíz százalék volt, ami együttesen 93,3 százalékot tesz ki négy év alatt, azaz majdnem duplájára emelkedett a tanárok bére.
Ez segít abban, hogy magasabb színvonalú lesz a diákok tudása, mert jobb képességű tanárok lépnek a pedagógusi pályára – mutatott rá az államtitkár.
Rétvéri Bence kiemelte:
a bérek legalsó határa jelentősen megemelkedett: gyakornokoknál 528 ezer forint, pedagógus I. fokozatban 538 ezer forint, pedagógus II. fokozatban 555 ezer forint, mesterpedagógusnál 630 ezer forint, kutatótanárnál pedig 750 ezer forint.
A tavalyi adatokból az látszik, hogy az 580 ezer forintos bruttó átlagbér volt, ennek kell 672 ezer forintra nőni – sorolta.
Az államtitkár hozzátette, létrehoztak a költségvetésben egy 340 milliárdos tanári béralapot, ez biztosítja a 32,2 százalékos béremelés fedezetét, amit teljes egészében csak a tanárok és az óvónők fizetésemelésére lehet fordítani. Mint elmondta, a bértömeget az állam finanszírozza a fenntartóknál, de kaptak többféle jelzést az elmúlt napokban olyan helyekről, ahol nem az átlagbért biztosítják, hanem csak a bérsávok alsó szintjére emelik a fizetést. Ez nem helyes, mert a fenntartók a fedezetet sem arra kapják, hogy a legalsó szintre emeljék a tanárok fizetését, annak ugyanis minden érintettnél 32,2 százalékkal meg kell emelkednie.
Az államtitkár figyelmeztetett: a Magyar Államkincstár ellenőrizni fogja, hogy a fenntartók a pénzeket tényleg fizetésemelésre fordítják-e az első forinttól az utolsóig.
A fenntartóknak kötelességük béremelésre fordítani a teljes összeget, a nem állami fenntartóknak is ez a feladata, ők szintén el fognak számolni az államkincstár felé – fogalmazott Rétvári Bence. A Magyar Nemzet kérdésére válaszolva hozzátette: az államkincstárnak széles spektruma van arra, hogy szankcionálja a fenntartókat a pedagógusok béremelések esetleges nem megfelelő folyósítása miatt.
Kitért ara is, hogy
ahol a hátrányos helyzetű gyerekek aránya nagyobb, ott a tanárok a 32,2 százalékon felül még húszszázalékos béremelést kapnak.
Ők az egyik legnehezebb feladatot választották azzal, hogy olyan gyerekeket igyekeznek felzárkóztatni, akik korábban kevesebb segítséget kaptak, így nehezebb az ő tanításuk. Ez fontos Magyarország által vállalt többlet volt – mondta.
Az államtitkár szerint
a baloldal már többszörösen megbukott a magyar pedagógusok szemében.
Amikor a baloldal kormányon volt, a 13. havi bér megszüntetésével elvettek egyhavi bért és 15 ezer tanár bocsátottak el. Az elmúlt 34 évben ez volt az egyetlen alkalom, amikor a tanárok bére csökkent – idézte fel. – Akik most kritizálnak, azok kormányon bért csökkentettek, ezért teljes mértékben hiteltelen, amit ők mondanak. A baloldal együtt gáncsolta a szakszervezetekkel a fizetésemelés megvalósítását, nem többet akartak tenni a pedagógusokért, hanem akadályozták, hogy a források a magyar pedagógusokhoz eljussanak.
Szégyenteljes, hogy a magyar baloldal és a szakszervezetek támadják a pedagógusok béremelését, még a tanárok számára kedvező, béremelésük forrását biztosító döntés után is támadták az Európai Bizottságot
– jelentette ki.
Rétvári Bence emlékeztetett: 2022 nyarán hozta nyilvánosságra a kormány azt az unióval kötött megállapodást, amelyben arról esett szó, hogy 2025-ig milyen mértékű béremelést fognak kapni a tanárok. – Tavaly fogadták el az új tanári életpályamodell-törvényt, januárban pedig elhárult az utolsó akadály a tanár és óvónői béremelés előtt. Tegnapig kellett minden tanárnak és óvónőnek megkapnia a tájékoztatást a megemelt fizetésről, a Nemzeti Pedagógus Kar honlapján ki lehet számolni, hogy mindenki megfelelő mértékű béremelést kapott-e – tájékoztatott.