A külügyminiszter délelőtt a képviselőházban számolt be az Ilaria Salist érintő ügy részleteiről. Tajani kiemelte, hogy az olasz kormány az emberi méltóság tiszteletben tartását és igazságos bírósági eljárást szorgalmaz az összes külföldön fogvatartott állampolgára számára, a nemzeti, nemzetközi és európai jogszabályok tiszteletben tartásával.
Elismerte, hogy amikor az olasz vádlott január 29-én kéz- és lábbilincsben, valamint vezetőszáron jelent meg a magyarországi bíróságon, annak látványa „mindannyiunkat megrázta, és erős hatást gyakorolt a közvéleményre”. Úgy vélte, „ez a fajta bánásmód nem egyezik az európai normákkal”.
Hozzátette, azt kérte a magyar kormánytól, tartsa tiszteletben a közösségi jogszabályokat, felügyelje a helyzetet annak érdekében, hogy az ítéletre váró fogvatartott jogai tiszteletben legyenek tartva. Ezért hívatta be magához január 30-án Magyarország római nagykövetét – tette hozzá.
Hangoztatta, hogy az olasz kormány kezdettől fogva követte az ügyet, még mielőtt politikai vita tárgyává vált volna, és Olaszország budapesti nagykövetsége is megadott minden lehetséges segítséget a nőnek és családjának, akikkel szoros kapcsolatban állnak. Megjegyezte, hogy több mint 2400 olasz állampolgár van külföldön börtönben, és mindenkinek segítséget biztosítanak.
Emlékeztetett, hogy a jogszabályok értelmében a nő kizárólag a magyar bíróság ítélete után szállítható vissza Olaszországba, hogy olasz börtönben töltse le esetleges büntetését. A bírósági eljárás időszakában a fogvatartott nem tartózkodhat Olaszországban, és Antonio Tajani kizárta azt is, hogy a fogvatartott az ítéletig a budapesti olasz nagykövetségen legyen házi őrizetben. – A nagykövetség erre nem alkalmas – közölte. Elmondta, hogy a nagykövetség munkatársai szerdán találkoztak Ilaria Salis édesapjával, aki arról számolt be, hogy lánya börtönkörülményei javultak.
Antonio Tajani emlékeztetett, hogy Giorgia Meloni kormányfő január 30-án telefonon, majd február 2-án a brüsszeli európai csúcson egyeztetett Orbán Viktorral az aktivista ügyéről.
A külügyminiszter parlamenti felszólalására elsőként a baloldali Demokrata Párt (PD) politikusa, Andrea Orlando reagált, hangoztatva, hogy a megbilincselt olasz nőről készült felvételek nevetségessé tették és megalázták Olaszországot. Orlando szerint a Meloni-kormány nem jól járt el az ügyben sem a vádlott, sem Olaszország érdekeit tekintve.
A szintén ellenzéki Öt Csillag Mozgalom (M5S) képviselője, Riccardo Ricciardi is úgy vélte, a római kormány nem tett eleget az olasz állampolgár védelmében.