A valóság rémisztő ahhoz képest, hogy az Európai Unió (EU) milyen durva, radikális lépéseket kíván tenni a sajtószabadság korlátozásáért, a jogalkotás eszközével élve – hívta fel a figyelmet Deutsch Tamás, a Fidesz európai parlamenti képviselője a Századvég által rendezett Szólásszabadság konferencián. A képviselő Széki Attila Curtist idézve arról beszélt, hogy
„a nagy liberálisok csak addig azok, amíg azt fújod, amit ők” , kiegészítve azzal, hogy amikor a liberálisok az övéktől eltérő véleményt hallanak, akkor minden eszközzel ki akarják iktatni az ő meggyőződésüknek nem tetsző nézeteket.
Uniós hatóság döntene a médiatartalmakról
A képviselő szólt arról, hogy az EU elfogadta a médiaszabályozását, amellyel nyíltan megsérti a saját alapszerződését. Ez olyan, mintha egy miniszteri rendelet jelenne meg, ami az alaptörvényt megsértve, kötelező előírásokat fogalmazna meg a szerkesztői munkáról. Deutsch Tamás hangsúlyozta, ez már egy elfogadott jogszabály, ami másfél-két év múlva hatályba lép, ráadásul van egy olyan rendelkezés is a jogszabályban, miszerint létrejön egy új uniós hatóság, amely kötelező érvényű döntéseket fog hozni a tagállamok tömegtájékoztatási intézményeiről. Ennek az EU-hatóságnak joga lesz például arra, hogy jogi lépéseket tegyen, ha szerintük uniós alapjogokat sért egy vélemény megjelenése a tömegtájékoztatásban.
A képviselő kitért egy másik előterjesztésre is, ami arról szól, hogy a büntetőjog eszközével élnének azzal kapcsolatban, amit gyűlöletbeszédnek és gyűlöletbűncselekményeknek bélyegeznek. Hangsúlyozta,
a gyűlöletbeszéd definícióját akarják kiterjeszteni a genderideológiával kapcsolatos véleményekre, ami azt jelentené, hogy a magyar alapörvény rendelkezése, miszerint az anya nő és az apa férfi, alkalmas lenne gyűlöletkeltésre gendersemlegesség híján.
Cenzúráznák a kampánytartalmakat
A politikai reklámokra vonatkozó uniós jogszabály azt a célt tűzte maga elé, hogy megmondják, miről beszélhetnek a politikai pártok, így bizonyos dolgokról egy kampányban nem lehetne vitatkozni. Azokra, akik nem tartják be a szabályokat, jogi és pénzügyi szankciókat vetnének ki – világított rá a képviselő. Hozzáfűzte, a tervezet értelmében az Európában működő politikai pártoknak írásos garanciát kell adniuk arról, hogy minden tagpártjuk elismeri az uniós alapértékeket, azokat nem vonják kétségbe, de ha ennek ellenére kiderül, hogy egy párt másként vélekedik, akkor egy másik hatóság korlátozhatja annak a pártnak a működését és az uniós választásokon történő indulását.