Először 2023 tavaszán bejelentették, a mai közgyűlésen pedig megalapították a Fővárosi Klímaügynökséget. Az egyelőre nem világos, hogy pontosan miért is van szükség a szervezet létrehozására, amelynek a főpolgármester bevallása szerint az lesz a feladata, hogy tanácsadást nyújt azoknak a társasházaknak, amelyek energetikai korszerűsítésen gondolkodnak. Az ügynökség tehát hiteleket, és különböző támogatási forrásokat fog ajánlani a társasházaknak.
2019-ben az egyik első döntésünk volt a klímavészhelyzet meghirdetése, amely persze egy szimbolikus lépés, de amely mögött egy tudatos építkezés volt az elmúlt években. Ennek a klímapolitikának fontos része volt, hogy a Fővárosi Önkormányzat létrehozta a Klíma és Környezetügyi Főosztályát, amely számos nemzetközi projektbe kapcsolódott be, és rendkívül eredményes volt a forrásszerzés tekintetében is.
– állította Karácsony Gergely annak ellenére, hogy a klímavészhelyzet kihirdetésével jóformán semmi sem változott Budapesten. A politikus emellett kifejtette, hogy a fővárosi környezetvédelem újabb lépéseként ezúttal európai uniós forrásból elindítják a Budapesti Klímaügynökséget.
Az ügynökség feladata a főpolgármester elmondása szerint az lesz, hogy Budapesten a lakásállomány energetika hatékonysági korszerűsítését támogassák minden lehetséges eszközzel. Egyúttal a politikus kifejtette, hogy a Repower EU programból nagyjából 350 milliárd forint fog érkezni Magyarországra energiahatékonysági felújításokra, a kormány azonban ennek az összegnek az egyharmadából egy, a családi házakra fókuszáló programot indít, ami Karácsony szerint egyértelműen diszkriminatív Budapest irányába, ugyanis a fővárosban a lakosság többsége lakásokban él.
A fővárosi önkormányzat az elmúlt időszakban, a választások közeledtével kétségbeesett projektmegvalósításba kezdett, aminek részeként megalapították a Fővárosi lakásügynökséget.
A szervezet feladata a fővárosi lakásállomány hatékonyabb elosztása és a kiadható lakásállomány bővítése lesz. Ennek részeként a főváros tervei szerint a piacról vonnának be ingatlanokat, amelyeket a tervek szerint a főváros hátrányos helyzetű személyeknek adna ki. Lapunk kérdéseket intézett a fővároshoz, amelyben azt szerettük volna megtudni, hogy mostanáig hány ingatlant sikerült bevonnia a lakásügynökségnek a rendszerbe, azonban cikkünk megjelenéséig az önkormányzat részéről nem érkezett válasz.