A koronavírus-járvány alatt állított ki hamis védettségi igazolásokat egy fővárosi háziorvos. A nő és bűntársai ellen a Budapesti Rendőr-főkapitányság gazdasági bűnözés elleni főosztálya a Nemzeti Védelmi Szolgálat feljelentése alapján bűnszövetségben vesztegetés elfogadása, vesztegetés, továbbá védettségi igazolással való visszaélés gyanúja miatt folytatott nyomozást – tájékoztatott a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK).
A lezárt nyomozás azt állapította meg, hogy 2021-ben az asszisztens az orvos tudtával 36 embernek hamisan rögzítette a Covid–19 védőoltás felvételét az egészségügyi informatikai rendszerben.
A páciensek valójában nem kaptak oltást, azért fizettek fejenként legalább tízezer forintot, hogy így jogtalanul jussanak védettségi igazolványhoz.
Az így szerzett pénzt elosztotta egymás között a doktornő és az asszisztense. Az ügyfelek többnyire nem a háziorvos praxisába tartoztak, őket egy közvetítő szervezte oda, szintén pénzért. Az is előfordult, hogy az egészségügyi dolgozó azért fogadott el pénzt, hogy az oltást valóban felvevő személyek az általuk kiválasztott vakcinát kapják. Máskor egészséges embert vettek betegállományba, vagy meghamisították az oltási rendszerben, hogy a páciens valójában milyen vakcinát vett fel, amiért szintén pár ezer forintot fogadtak el.
A BRFK nyomozói a hatvankét éves háziorvost negyven rendbeli vesztegetés elfogadásával, valamint felbujtóként harminchat rendbeli védettségi igazolással való visszaéléssel gyanúsították meg. A negyvenhét éves asszisztenst és a negyvennégy éves fő közvetítőt szintén több rendbeli vesztegetés elfogadása és védettségi igazolással való visszaélés megalapozott gyanúja miatt hallgatták ki. A páciensekkel szemben vesztegetés, egy további közvetítővel szemben pedig bűnsegédként elkövetett vesztegetés miatt folyt a nyomozás.
A BRFK gazdasági bűnözés elleni főosztálya a nyomozást elvégezte, és az iratokat vádemelési javaslattal elküldte az ügyészségre.