A pénteki határidőre tizenhárom párt, illetve pártszövetség adta le az európai parlamenti választásra az összegyűjtött ajánlásait,
az Új Alternatíva Pártnak és A Nép Pártjánnak nincs meg a nyilvántartásba vételhez szükséges húszezer érvényes ajánlása.
Az EP-választásra tizenhat jelölőszervezet vett át ajánlóíveket az NVI-től, és tizenhárom listát jelentettek be. Az Összefogás a Civilekért Párt, a Szociáldemokraták Pártja és a Magyar Munkáspárt végül nem kívánt listát állítani.
Ki indíthat listát az európai parlamenti választáson?
Az EP-lista állításához húszezer érvényes ajánlás szükséges, ezeket a pártoknak április 20. és május 3. között kellett összegyűjteniük. A választópolgár az ajánlását az ajánlóíven adja le, amelyet nevének, személyi azonosítójának, magyarországi lakcímének feltüntetése mellett saját kezű aláírásával kell ellátnia.
Az ajánlások ellenőrzése során az ajánló választópolgárnak az ajánlóíven feltüntetett és a központi névjegyzékben szereplő adatai összevetésével azonosítják és ellenőrzik választójogát.
Az NVI nem érvénytelenít ajánlást, hanem azt az ajánlást, amely nem felel meg a törvényi feltételeknek, nem veszi számításba az érvényes ajánlások között. Az ajánlások tételes ellenőrzését nem kell tovább folytatni, ha bizonyossá válik, hogy az érvényes ajánlások száma eléri a listaállításhoz szükséges számot, illetve amennyiben az ívek vagy az ajánlások száma alapján matematikai számítással megállapítható, hogy az nem érheti el a szükséges ajánlásszámot.
Egy ajánlóív nyolc ajánlást tartalmazhat, vagyis a húszezer aláírás összegyűjtéséhez 2500 darab, teljesen kitöltött és kizárólag érvényes ajánlásokat tartalmazó ajánlóív szükséges. A jelölőszervezetek számára köztudomású, hogy például a hiányos, hibásan felvett, elírt és emiatt érvénytelen ajánlásokra tekintettel
körülbelül 23 ezer ajánlás összegyűjtése javasolt
ahhoz, hogy a szükséges húszezer érvényes ajánlás összegyűljön.