A péntek délutáni, törvényi határidőre végül 13 pártnak sikerült leadnia az európai parlamenti választáson való induláshoz szükséges, legalább húszezer támogató aláírást. Ahogy a Magyar Nemzet már beszámolt róla,
elsőként, néhány óra alatt a Fidesz–KDNP gyűjtötte össze a szükséges számú aláírást, a listájukat pedig elsőnek vették nyilvántartásba, erről a döntés már jogerős.
A Mi Hazánk április 30-án jelentette be, hogy megvannak az aláírásaik, és ugyanazon a napon jelentette be EP-listáján Magyar Péter pártja is. Szintén aznap leadta az aláírásokat a Magyar Kétfarkú Kutya Párt és a Gattyán Györgyhöz köthető Megoldás Mozgalom is. Ezután az LMP következett, május 2-án pedig a DK–MSZP–Párbeszéd jelentette be, hogy a szükséges 20 ezer helyett 60 ezer ajánlást gyűjtöttek össze. Az ő listájukon egyébként szimbolikus helyet kapott Veres János, az első és második Gyurcsány-kormány pénzügyügyminisztere. Lendvai Ildikó veterán baloldali politikus, a szocialista párt egykori vezetője, valamint Gyurcsány és Bajnai korábbi minisztere, Szekeres Imre.
Ma délelőttre sikerült összegyűjtenie az aláírásokat a Momentumnak és a Vona Gábor vezette Második Reformkornak, délutánra pedig a Jobbik-Konzervatívoknak és a Jakab Péter-féle Nép Pártjánnak is.
A törvényi határidő előtt néhány perccel Márky-Zay Péterék is leadták az induláshoz szükséges ajánlásokat. „Nos a meccsnek vége, leadtuk az összegyűjtött, előírt számú ajánlást” – ezt írta ki az utolsó percekben a Mindenki Magyarországa Mozgalom kampányfőnöke, Szalma Botond a hivatalos közösségi oldalon.
Négy listát vettek eddig nyilvántartásba
Pénteken nyilvántartásba vette négy párt listáját a június 9-ei európai parlamenti választásra a Nemzeti Választási Bizottság (NVB). Mivel a bejelentések megfeleltek a feltételeknek és a pártok összegyűjtötték a listaállításhoz szükséges 20 ezer érvényes ajánlást, az NVB nyilvántartásba vette – sorrendben – a Tisztelet és Szabadság Párt, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt, a Demokratikus Koalíció - Magyar Szocialista Párt - Párbeszéd-A Zöldek Pártja, valamint a Megoldás Mozgalom listáját.
Az ajánlások érvényességét és azt, hogy a listára bejelentett jelölteknek van-e választójoguk, a Nemzeti Választási Iroda (NVI) ellenőrzi. Az NVI nem ellenőrzi valamennyi ajánlást, csak valamivel többet, mint amennyi a listaállításhoz szükséges. A jogszabályi feltételeknek megfelelő listát a Nemzeti Választási Bizottság legkésőbb a bejelentéstől számított negyedik napon veszi nyilvántartásba.
A listákon legfeljebb 63 jelölt állítható, háromszor annyi, mint a megszerezhető mandátumok száma, de a szavazólapra csak az első öt neve kerül fel.
A jelöltek sorrendjét a párt határozza meg. A lista bejelentése után a sorrendet nem lehet módosítani, nem lehet a listára új nevet felvenni, levenni pedig csak május 3-án 16 óráig lehet. Ha valamelyik jelölt a listáról kiesik – mert elveszíti választójogát vagy írásban lemond a jelölésről –, akkor a helyére a listán soron következő lép.
Kisorsolták a szavazólapi sorrendet
A sorsolás értelmében a listák a következő sorrendben szerepelnek majd a szavazólapon: 1. Megoldás Mozgalom, 2. LMP-Magyarország Zöld Pártja, 3. Demokratikus Koalíció - Magyar Szocialista Párt - Párbeszéd-A Zöldek Pártja közös listája, 4. Második Reformkor Párt, 5. Mindenki Magyarországa Néppárt, 6. Momentum Mozgalom, 7. Fidesz-Magyar Polgári Szövetség-Kereszténydemokrata Néppárt közös listája, 8. Jobbik-Konzervatívok, 9. Új Alternatíva Párt, 10. Tisztelet és Szabadság Párt, 11. Magyar Kétfarkú Kutya Párt, 12. Mi Hazánk Mozgalom, 13. A Nép Pártja.
A szavazólapon szerepel majd a lista sorszáma, a listát állító párt (illetve több párt esetén pártok) neve és emblémája, a szavazásra szolgáló kör, valamint a listán szereplő első öt jelölt neve.