Itt vannak az összeférhetetlenségi szabályok, ezekre kell majd figyelniük az önkormányzati választáson induló jelölteknek

Sok jelölt képviselőként, polgármesterként vagy vármegyei közgyűlés tagjaként is mandátumot szerezhet a június 9-ei önkormányzati választáson, azonban a jogszabályok szigorúan megszabják, milyen mandátumokat lehet egyszerre betölteni.

Forrás: MTI2024. 05. 18. 9:06
illusztráció Fotó: MTI/Balogh Zoltán
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kevesebb mint tízezer lakosú településeken úgynevezett egyéni listán választják a képviselőket, minden választópolgárnak annyi szavazata van, ahány tagú a képviselő-testület az adott településen – írja az MTI a közelgő önkormányzati választásokról.

A helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásáról szóló törvény rögzíti: ezeken a kistelepüléseken a polgármester nem lehet egyúttal a képviselő-testület egyéni listáról mandátumot szerző tagja is, vagyis ha az egyéni lista jelöltjét polgármesternek is megválasztják, törölni kell őt az egyéni listáról, és helyébe a következő legtöbb szavazatot elérő jelölt lép.

Egyéni önkormányzati képviselő viszont lehet a polgármester is, bár nem biztos, hogy jól jár vele

A több mint tízezer lakosú településeken vegyes választási rendszerben választják a képviselő-testület tagjait: a választók az egyéni választókerületi jelöltekre szavaznak, de az egyéni választókerületben mandátumot nem eredményező, úgynevezett töredékszavazatok alapján a jelölőszervezetek között arányosan úgynevezett kompenzációs mandátumokat is kiosztanak.

Fontos szabály azonban, hogy ha valakit polgármesterré választanak vagy egyéni választókerületben nyer el mandátumot, akkor őt törölni kell a kompenzációs listáról.

Azt azonban nem zárja ki semmilyen szabály, hogy valaki egyéni választókerületben és polgármesterként is megnyerje a választást, és mindkét mandátumot megszerezze. A két mandátum betöltése ugyanakkor nem jelenti azt, hogy az adott személynek a képviselő-testület ülésén dupla szavazati joga lenne, azaz két kézzel szavazhatna. 

A jelölt tehát a kettőt nyer, egyet kap konstrukcióban valójában nem számít választójogi értelemben erősebbnek, mint képviselőtársai.

Aki a főpolgármesteri címet elnyeri, azt törölni kell a fővárosi listáról

Ha a fővárosi lista jelöltjét főpolgármesternek választják, akkor őt is törölni kell a párt fővárosi listájáról, és helyére a sorrendben utána következő jelölt lép. Nem tarthatja meg mindkét elnyert mandátumát az a jelölt sem, aki fővárosi kerületi kompenzációs listáról és fővárosi listáról egyaránt mandátumot szerez; ebben az esteben nyilatkoznia kell az eredmények jogerőssé válása után, hogy melyik mandátumáról mond le. 

Fontos engedmény azonban, hogy a települési képviselő vagy polgármester pozíciója azonban nem üti a vármegyei közgyűlési tagságot, vagyis települési önkormányzati képviselő és polgármester tagja lehet a vármegyei közgyűlésnek, ugyanakkor nem lehet az elnöke és alelnöke. 

Kerületi polgármester pedig szintén lehet fővárosi közgyűlési tag, amennyiben valamelyik fővárosi listán is befutó helyre került.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: MTI/Balogh Zoltán)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.