„Láttam a kiadványt, azt gondolom, hogy az irány jó, de az a megfogalmazás, hogy „2019-ben nagy változás történt”, csalóka, és nem is valós kijelentés. A ciklusban megvalósult projektek, mint a Pünkösdfürdő Park és a Blaha Lujza tér mind az előző városvezetés előkészített eredményei, a jelenleginek csak be kellett fejeznie” — nyilatkozta a Metropolnak egy, a fővárosi zöldfelület-fenntartásban dolgozó tájépítész szakember, aki úgy tapasztalta, hogy megtorpant a lendület az elmúlt négy-öt évben.
Annak ellenére, hogy a fejlesztési tervek nagy része szép látványelem, nincs mögöttük semmilyen valós konkrétum – közölte. Az elmúlt évek statisztikája pedig azt mutatja, hogy a tervezéstől a kivitelezésig hosszú évek telnek el, mutatott rá a következő évek zöldítési terveinek csekély realitására a fővárosi zöldinfrastruktúra-fejlesztésben évtizedek óta dolgozó szakember. Némi ellentmondást is felfedezett a kiadványban a korábban a Fővárosi Kertészeti Vállalatnál is megfordult tájépítész, mint rámutatott: a jelenlegi városvezetés időnként harmincezer telepített fával dicsekszik, más fórumokon pedig csak 11 ezer fát említ. A szakember szerint azonban bármelyik is legyen a kettő közül, ezek a számok nem adnak okot a dicsekvésre.
Az elültetett „fák" nagy része, 24 ezer erdészeti csemete, amit nem lehet közterületi fának minősíteni, azoknak mintegy 35-40 százaléka pedig a korábban elültetett, de a szakszerű fenntartások elmaradásai, az öntözések hiánya miatt kiszáradt fák pótlása
— értékekelte a szakember, aki emellett arra is rávilágított, hogy
az elmúlt öt évben négy-öt ezer új darab sorfánál alig ültettek többet, amelynek többszörösét ültette el az előző városvezetés a korábbi években, így ez a szám meglehetősen alacsony.
Amit Karácsony Gergely zöldítés néven művelt, az inkább csak egy valós tartalom nélküli, úgynevezett marketingzöldítés, így érdemi változás nélkül a küszöbön lévő újabb ciklus sem kecsegtet túl nagy reményekkel — zárta értékelését a tájépítész.