Nem ez az első kísérlet a magyar baloldal részéről, hogy a budapesti turulszobrot eltávolítsák. Annak idején eleve a baloldal gáncsoskodásai miatt vált hányattatott sorsúvá a XII. kerületben a Böszörményi út és Nagyenyed utca találkozásánál található turulszobor. Emlékezetes: az emlékművet a második világháborús polgári és katonai áldozatai emlékére 2005 októberében állították, de mivel nem volt rá építési engedély, ezért fennmaradási engedélyt kellett kérni. Ezt azonban nem adták ki, mert az MSZP–SZDSZ-es többségű Fővárosi Közgyűlés nem járult hozzá. Nem sokkal később a Fővárosi Közigazgatási Hivatal (FKH, ez a mai kormányhivatal megfelelője, állami szerv) arról hozott döntést, hogy a szobrot le kell bontani.
A jobboldal nem hagyta annyiban Demszkyék packázását
A kerületi önkormányzat megtámadta a bontási határozatot, a közigazgatási eljárásban másodfokon eljáró Közép-magyarországi Regionális Közigazgatási Hivatal (ami szintén egy mai kormányhivatalnak feleltethető meg, állami szerv) azonban helybenhagyta azt. A XII. kerület ekkor fordult először a Fővárosi Bírósághoz, amely 2008. április 9-én jogerőre emelkedett döntésében kimondta: a jogsértő állapotot meg kell szüntetni, a szobrot el kell távolítani.
Az önkormányzat ezután abban bízott, hogy megkapják az ügyben eljáró I. kerülettől a fennmaradási engedélyt.
Pokorni Zoltán a XII. kerület fideszes polgármestere (2006–2024 között) azt javasolta, hogy a turulszobor csak a városrész második világháborús katonai áldozatainak legyen az emlékműve, a szobor fennmaradásához azonban nem adott tulajdonosi hozzájárulást a baloldali többségű Fővárosi Közgyűlés.
Az I. kerületi jegyző később lefolytatta a szobor építési hatósági eljárását, és mivel úgy találta, hogy „az építmény városképileg és műszakilag elfogadható, a rendeltetésszerű és biztonságos használatra alkalmas, az elutasításnak okot adó körülmény időközben megváltozott”, engedélyezte a fennmaradást és a használatba vételt. A jegyző ugyanakkor építésügyi bírságot szabott ki az engedély nélküli építkezés miatt.