– Meg kell nyerni a csatát Brüsszel ellen, mert nem hagyhatjuk, hogy Brüsszel politikai döntése miatt a magyar diákok és kutatók egy diszkriminatív döntés áldozatai legyenek – jelentette ki angolul mondott beszédében Hankó Balázs, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkára A magyar egyetemek kizárása az Erasmusból és a Horizontból: okok és lehetőségek című konferencián, amelyet a Mathias Corvinus Collegium (MCC) szervezett. Az államtitkár úgy folytatta: a magyar egyetemi modell teljes mértékben nemzetközi példákon alapul, melynek a fő pillérei a rugalmasság és a tanulmányi, pénzügyi, szerkezeti, valamint személyzeti autonómia. Ezenkívül a magyar rendszer teljesítményalapú és értékorientált, pénzügyi modellje pedig a kutatásban és oktatásban elért eredményekre épül.
Az új modell eredményei nagyon ígéretesek, mert már 12 egyetemünk van a világ legjobb öt százalékában, egy egyetemünk pedig a legjobb egy százalékban.
Egyre több nemzetközi publikáció lát napvilágot és növekszik az intellektuális tulajdonból származó jövedelem, így elmondható, hogy versenyképességi fordulat történt a magyar felsőoktatási rendszerben – mutatott rá az államtitkár.
Hankó Balázs szerint politikai oka van annak, hogy Brüsszel kizárta a magyar diákok kétharmadát és 20-22 ezer kutatót, illetve tanárt az Erasmus+ és a Horizon Europe programból, ami megalapozatlan és diszkriminatív. A felsőoktatásról szóló törvényhozás tagállami hatáskörbe tartozik, az ösztöndíjprogramokról hozott döntéseket pedig brüsszeli szinten hozzák, nem Magyarországon. Emellett a magyar törvényt úgy módosították 2022-ben, hogy az megfelelt az összeférhetetlenségről szóló uniós előírásoknak. – Mindent megtettünk, hogy megegyezzünk az Európai Bizottsággal, hat hónappal ezelőtt küldtük az utolsó hivatalos levelünket nekik, de azóta nem érkezett válasz tőlük. Így nem könnyű tárgyalni – mondta az államtitkár.