Kizárólag Vecsésen fogja gyártani az RGW–110 vállról indítható páncéltörő rakéta vetőcsövét a Dynamit Nobel Defence Hungary Zrt (DND ) – jelentette be a Honvédelmi Minisztérium védelmi stratégiáért és humánpolitikáért felelős államtitkára. Kutnyánszky Zsolt a vállalat új vecsési üzemének alapkőletételén felidézte: az átfogó haderőfejlesztési program mellett elkezdődött a védelmi ipar kialakítása is, azonban ehhez bizonyos területeken tapasztalt külföldi vállalatok bevonása volt szükséges szükséges.
Mint mondta, ebben a folyamatban Németország fontos szövetséges hazánknak, a DND vállalattal elkezdődhet a kézi páncéltörő fegyverek gyártása Vecsésen, összesen több ezer négyzetméter alapterületen. Az üzem létrehozása után, a projekt második és harmadik szakaszában a magyar kutatás-fejlesztés és az innovációs képesség kialakítása, valamint a komplex fegyverrendszerek gyártási feltételeinek megteremtése következik. Az államtitkár hangsúlyozta:
a jelenleg is zajló orosz–ukrán háború egyik tapasztalata, a páncélos és páncéltörő eszközök kiélezett szembenállása.
– Ez egy olyan terület, ami a védelmi fejlesztések irányát is meghatározza – tette hozzá. Elmondása szerint az itt felépülő vecsési gyáregység mintegy negyven főnek biztosít munkát megépítése után, várhatóan 2025 első negyedévében adják át a gyárat, majd az utolsó negyedévben már a gyártás is elkezdődik.
A politikus bejelentette: az együttműködés erősítése érdekében a Honvédelmi Minisztérium Védelmi Innovációs Kutatóintézete és a DND Hungary Zrt. szándéknyilatkozatot írt alá magyarországi kutatás-fejlesztési tevékenységről, kaposvári helyszínnel.
Ez lesz az első olyan kutató-fejlesztő központ, amit a DND vállalat Németországon kívül hoz létre.
Kutnyánszky Zsolt leszögezte: a magyar kormány elkötelezett a béke mellett, ám a nemzetközi történések alátámasztják azt az évek óta tartó, széles körű honvédelmi és haderőfejlesztési folyamatot, amelynek eredményeként egy erős, modern nemzeti hadseregünk lesz.
Olyan hadsereg, amely Magyarország békéjét, a magyar emberek biztonságát garantálni képes
– hangsúlyozta.
Úgy véli, Magyarország elkötelezett és elismert tagja a NATO-nak, de a nemzet védelme érdekében nem hagyatkozhatunk kizárólag a szövetségre. A nemzeti érdekek mentén történő haderőfejlesztés a továbbiakban is a kormány stratégiai feladata lesz – rögzítette.