Júliustól az EgészségAblak alkalmazásban egyre több járóbeteg-ellátásra lehet majd időpontot foglalni – hívta fel a figyelmet Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára egy Facebook-bejegyzésben, ahol képekkel illusztrálta az applikáció használatát. A belügyminiszter-helyettes hangsúlyozta:
a bevezetés fokozatos, hónapról hónapra fog bővülni azon szakrendelők és szakrendelések listája, ahol már így lehet bejelentkezni.
Azért vezetik be ezt az új lehetőséget, hogy könnyebb legyen a betegeknek eljutni a szakrendelőkbe és kevesebb legyen a várakozási idő.
Az új lehetőséggel a szó szoros és átvitt értelmében is mindenki a saját kezébe veheti a szakorvoshoz az időpontfoglalást. Reggel, délután vagy éjszaka, hét közben vagy hétvégén, munkahelyen vagy buszon, mindig, mindenhol be lehet jelentkezni a szakorvoshoz az alkalmazáson keresztül – tájékoztatott az államtitkár.
Több időpont az EgészségAblakban
Rétvári Bence felidézte, hogy a szakrendelőkben eddig is voltak időpontfoglaló rendszerek, amelyek sok helyen jól működtek, máshol kevésbé, de az új, országos időpontfoglaló rendszerben a betegek egyre több szakrendelő időpontjait látják az EgészségAblakban, vagyis nemcsak egy rendelőintézet szakrendeléseit, hanem országosan egyre több szakrendelést. Így
a beteg választási lehetősége nő, aminek következtében a várakozási idő csökken, a gyógyulás esélye pedig javul.
Azért kell országos, egységes rendszer, hogy átlátható, összehasonlítható és részben átjárható is legyen. Nem a rendszer a lényeg, hanem a beteg és a gyógyítás. – A gyógyítást hátráltató bürokratikus örökséget magunk mögött kell hagyni – fogalmazott az államtitkár.
A szakorvosoknak és ápolóknak időtlen idők óta feladat és idő, hogy a betegeikkel időpontot egyeztessenek, ami éppen a gyógyítástól veszi el az időt. – Itt az ideje, hogy az egészségügyi dolgozókat tehermentesítsük az időpontfoglalással kapcsolatos feladatok alól. Foglaljon időpontot a beteg mobilon, az EgészségAblakban vagy telefonon (1812), és akkor az orvos több időt és energiát tud a gyógyításra fordítani. Így mindenki azt csinálja, ami neki jobban megy: a beteg beosztja a naptárát, a szakorvos pedig gyógyít – mutatott rá Rétvári Bence.
Rövidülni fog a várakozás a rendeléseken
Az államtitkár jelezte: sokan mondják, hogy attól nem lesz több orvos, ha egy mobilalkalmazáson keresztül lehet időpontot foglalni. Mint ismert, a dolgozó orvosok aránya Magyarországon lakosságarányosan megfelel a fejlett országok átlagának, ugyanakkor mégis sokat kell várni járóbeteg-időpontra.
Az új járóbeteg irányítási rendszer (JIR) abban segít, hogy a rendelési időket és az egészségügyi kapacitást teljesen kihasználják, csökkentve ezzel a sort a rendeléseken.
– Arra számítunk, hogy a jobb szervezettség gyorsabb ellátást hoz magával. Ami egyszerű és átlátható, az jobb a betegeknek, mint ami bonyolult és átláthatatlan, tehát az új rendszer kedvezőbb, korszerűbb, mint az eddigi – vonta le a következtetést a belügyminiszter-helyettes.
Hozzátette, minden nem lesz jobb egyik napról a másikra, mert ez hosszabb folyamat technikai és szemléletbeli okokból egyaránt. A technikai a könnyebb, mert a szakrendelők informatikai rendszerei fokozatosan kompatibilissé válnak az új időpontfoglalási felülettel, a kijelzők kikerülnek a rendelőkben, a sorszámhúzókat elkezdik alkalmazni. A szemléletváltás már hosszabb lesz, mert alapvetően kell intézményközpontúból gyógyításközpontúvá változtatni a rendszert. Sokan ezt már évekkel ezelőtt helyben meglépték, de most országosan egységesen kell ehhez alkalmazkodni.