Bár a hőség a hét eleje óta tart, de a következményeit már érezzük az enyhén csökkenő tejhozamon – mondta Pásztohy András a Somogy Vármegyei Hírportálnak. A szentgáloskéri Agrária Zrt. elnöke elmondta, összesen 721 szarvasmarhából 337 tehenet fejnek: a kánikula előtt naponta nagyjából tizenegyezer liter tejet szállítottak a kaposvári tejüzemnek, ez a forróságban nagyjából 10 500 literre esett vissza.
A probléma megoldására a szarvasmarhákat az istállóban harminc ventilátorral hűsítik és egy párásító segítségével vízzel is permetezik őket. Szerencsére a hőmérséklet éjszaka visszaesik, és az állatokat csak napközben kell hűteni.
A héten elrendelt biztonsági intézkedések egyelőre elegendőnek bizonyultak, cél, hogy a tejtermelés folyamatosan szinten maradjon. Pásztohy András hangsúlyozta: az időjárási körülmények változása indokolttá teszi az újabb fejlesztést. Pályázati forrásból a termelő-istálló tetőhéjazatát kívánják szigetelni, a korszerűsítésre csaknem 30 millió forintot kívánnak fordítani.
Göcző Sándor magyaratádi őstermelő öt szarvasmarháról gondoskodik, ezek közül kettő vemhes, a hőség miatt a gazda is kénytelen volt bevezetni néhány szükségmegoldást: az állatoknak folyamatosan biztosítják a friss vizet, délután három körül pedig langyos vízzel locsolják, és nagy, eltolható ajtókkal kialakított nyári istállót használnak.
Mi is használunk párásító ventilátort, a fejőházban ezenkívül egy nagy ventilátor működik, ami ugyancsak sokat segít
– ezt már Szalai Norbert somogyaszalói gazdálkodó mondta, aki arra is kitért, a kánikulai napokon akár öt-tíz százalék körüli tejhozamcsökkenés következhet be. Naponta átlag tizenötezer liter tejet adnak át a feldolgozónak, ám a hőség miatt volt olyan nap, amikor csaknem négyszáz literrel csappant meg a mennyiség.