Június 14-én a véradók világnapja alkalmából az Országos Vérellátó Szolgálat és a Magyar Vöröskereszt közösen köszöntik a véradókat, akik önzetlenségükkel hozzájárulnak a betegek gyógyulásához. A szervezetek együttműködése révén egész évben biztosított a megfelelő vérkészlet Magyarországon, amelyhez elengedhetetlen a véradók jócselekedete.
Az idei ünnepen Veszprém belvárosában vérszilva facsemetét ültetett a két szervezet, ezzel kifejezve megbecsülésüket az önkéntes véradók iránt, és felhívva a figyelmet a véradás fontosságára, valamint a környezetvédelemre.
Idén három jelentős jubileumot ünnepel a véradás ez az év a véradók világnapjának huszadik évfordulója, a Magyar Vöröskereszt 85 éve végzi véradó toborzó munkáját, az Országos Vérellátó Szolgálat pedig az első klinikai véradó szolgálat és vérdepó alapításának 100. évfordulóját ünnepli.
Kardos István, a Magyar Vöröskereszt főigazgatója hangsúlyozta a faültetés szimbolikus jelentőségét: „Ezzel a gesztussal köszönetet mondunk minden önkéntes donornak. Folyamatosan törődnünk kell a véradóközösséggel, hogy hosszú távon megnyerjük őket ennek a nemes társadalmi ügynek. Június 14-e a figyelemfelhívás és a köszönetnyilvánítás napja.” Szabó-Sipos Barnabás, az OVSZ véradásnagykövete, hozzátette:
A véradás során abban az élményben lehet részünk, hogy egy olyan közösség részévé válunk, ahol ismeretlenül is családtagokká válhatunk.
A véradók világnapját először 2004. június 14-én rendezték meg négy nemzetközi szervezet, köztük az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és a Vöröskereszt és Vörösfélhold Társaságok Nemzetközi Szövetsége (IFRC) kezdeményezésére. Ezen a napon született 1868-ban Karl Landsteiner, az AB0 vércsoportok felfedezője. A világnap célja, hogy felhívja a figyelmet a véradás fontosságára, a biztonságos vérkészítmények szükségességére, valamint hogy kifejezze a donorok iránti elismerést.