Alapjaiban változtatják meg az egyetemek Budapest látképét
Az elkövetkezendő években három egyetemi kampusz épül Budapesten a kormány támogatásával. A projektek részeként megújulhat a Nemzeti Múzeum mögött található palotanegyed egy része, a Diószegi Sámuel utca és környéke, illetve a Markusovszky tér.
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
Nemrég eredményt hirdettek a Károli Gáspár Református Egyetem épületegyüttesére kiírt tervpályázaton, az új, ferencvárosi campus megtervezésére negyvenkét építésziroda nyújtott be érvényes pályaművet.
A szakmai zsűri választása alapján a győztes pályamű az idén 35 éves budapesti Archikon Architects Építészstudió terve lett
– tájékoztatta a Magyar Nemzetet a Magyarországi Református Egyház Zsinati Hivatala. Budapest új egyetemi campusát egy hagyományosan református városrészben, Ferencváros Ráday utca és Üllői út közé eső negyedében tervezik megépíteni.
A Kaltenberg-söröző egykori épületének és egy beépítetlen Üllői úti foghíjteleknek a felhasználásával megépíteni tervezett campus a tervek szerint állami támogatásból és egyházi forrásokból a Markusovszky tér környezetében épül majd meg. Az új campus otthont ad majd az állam- és jogtudományi kar, illetve a Pszichológiai Intézet képzéseinek, amelyeken egyidejűleg csaknem 2500 hallgató folytathatja majd tanulmányait.
A pályázattal a Magyarországi Református Egyház célja az volt, hogy a hagyomány és megújulás jegyében kreatív kortárs terveket ismerhessen meg az egyetemi campus megvalósítására.
A tervezők feladata egy olyan, az egyház küldetését – Krisztus hirdetését a bibliai ige alapján – és nyitottságát is tükröző, a ferencvárosi városrészbe illeszkedő, a kerületi várostervekkel összhangban megépíthető, a ferencvárosiakat is jól szolgáló XXI. századi egyetemi épület és köztér megtervezése volt, amely magas építészeti minőséget képvisel, és amelyet a fenntarthatóság, a környezettudatosság és a református visszafogottság jellemeznek.
A pályázat első helyezettje, az Archikon Architects építésziroda munkáit az elmúlt években olyan rangos hazai díjakkal ismerték el, mint a több alkalommal is elnyert Budapest Építészeti Nívódíj, a Média Építészeti Díja, Pro Architectura díj, az Év háza és számos kerületi díj, de nemzetközi téren is számtalan sikert söpört be: az Architizer A+ Award, a BigSEE Award, a FIABCI World Prix d’Excellence Award díjain túl az iroda kiemelkedő munkáit az EU legrangosabb építészeti díja, a MiesAward és a Piranesi Award zsűrije egyaránt a legjobb európai projektek közé válogatta.
Baranyi Krisztina, a IX. kerület polgármestere elmondta: túlzás nélkül állíthatjuk, hogy Ferencváros egyetemváros. A kerület vezetője szerint az új református egyetemi campus olyan meghatározó épületegyüttese lesz Belső-Ferencvárosnak, amely megköveteli, hogy tervezése egységben történjen a Markusovszky térrel, a városrész egyetlen közparkjával. Ferencváros polgármestere úgy látja, a győztes terv építészetileg valóban ígéretes.
A tervezés következő másfél-két évében látom a lehetőséget, hogy olyan tervek készüljenek, amelyekben a közpark jelenlegi funkciói, zöldfelületi arányai nem sérülnek, mert azoknak a jövőben is elsősorban a kerület lakosságát kell szolgálniuk
– jelentette ki a polgármester. A pályázati zsűri munkáját vezető Lánszki Regő országos főépítész az eredményhirdetésen elmondta, hogy a református identitásnak a XVI. századi kezdetektől fogva meghatározó eleme volt az oktatás ügye.
Azonban nem a Károli Gáspár Református egyetem az egyetlen felsőoktatási intézmény, amely rövidesen egy teljesen új tömbbel gazdagodik Budapesten. Nemsokára ugyanis megkezdődhet a Pázmány Péter Katolikus Egyetem új kampuszának építése a Nemzeti Múzeum mögött található palotanegyedben.
Az új Pázmány campus építésével kapcsolatban korábban Lánszki Regő az Építési és Közlekedési Minisztérium államtitkára lapunknak elmondta, akármi történjék is, 2027 szeptemberében megkezdődik az oktatás a Magyar Nemzeti Múzeum mögött építendő Pázmány Campuson. Már jó ideje folyamatban van a Pázmány Campus beruházásának tervezése, előkészítése, a múlt év végére pedig megszerezték a bontási és az építési engedélyeket is.
Ennek értelmében pedig már májusban megkezdődhettek volna a munkálatok, azonban a VIII. kerületi önkormányzat minden jogi lehetőségét kihasználva próbálta megakadályozni a beruházás megkezdését. A józsefvárosi önkormányzat tavaly év végén helyi védettséget rendelt el a különböző épületekre, majd később változtatási tilalmat, amit azonban a Kúria még május elején jogszerűtlennek nyilvánított. Így minden akadály elhárult a bontási és az építési munkálatok megkezdése elől.
Lánszki Regő korábban lapunknak kifejtette, a beruházást ellenzők csoportja azt firtatja, hogy az egyetem új campusának miért kell majdnem ötvenezer négyzetméteresnek lennie, véleményük szerint a területen csupán húsz-harmincezer négyzetméteres komplexumot kellene építeni, a többi részen pedig parkot és rekreációs tevékenységre alkalmas tereket kellene létrehozni.
Az építészeti államtitkár szerint egy kisebb méretű campus nem lenne képes arra, hogy a kor elvárásainak megfelelően működjön, a parkok, közösségi terek kialakítása pedig eleve része a terveknek.
Józsefváros egyik legproblémásabb része újulhat meg
Szintén a VIII. kerületben folytatódik a Nemzeti Közszolgálati Egyetem kampuszának fejlesztése, ami rövidesen biztonságossá és szebbé teheti a VIII. kerületet.
A Nemeskürty István Tanárképző Kar létrehozásával megújulnak az állami tulajdonba és az egyetem használatába kerülő ingatlanok. Az intézmény közlése szerint, a rendkívül leromlott állapotú ingatlanokon jönnek majd létre az egyetem tanárképzését kiszolgáló tantermi, irodai és kollégiumi kapacitást biztosító, környezettudatos, a városrész további megszépítését, rehabilitálását előmozdító, s így a meglévő környékbeli ingatlanok értékét jelentősen növelő épületek.
A tanárképzésben és tanártovábbképzésben történő hasznosításuk folytatása annak a feladatnak, amelyet az egyetem a Ludovika Campus és környezete fejlesztése, biztonságossá tétele és a településkép, valamint a kerület rehabilitálása érdekében végez, s amelynek eredményeképpen éppen a kerületi és más fővárosi lakosok élvezhetik elsősorban a fejlesztések eredményeit.
A fejlesztéssel egybekötött városrehabilitáció részeként megújul a Diószegi Sámuel utca és annak közvetlen környezete.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.