Töretlen az ELTE kiugró népszerűsége: az idei felvételi eljárás során az egyetem 11.960 jelentkezőt vett fel képzéseire – közölte az egyetem. Mint írták, alapszakra 7180, mesterszakra 3345, osztatlan szakra 1304, felsőoktatási szakképzésre 131 fő került be az Eötvös Loránd Tudományegyetemre. A felvettek közül 9241-en nappali, 2567-en levelező és 152-en esti munkarendben kezdik meg tanulmányaikat. Az egyetem gólyáinak 84 százaléka, 10 019 fő állami ösztöndíjas finanszírozási formában tanulhat. Idén az elsőhelyes jelentkezők 70 százalékát felvette az egyetem, ez az arányszám tavaly 68 százalék volt. A legtöbb hallgatót a Bölcsészettudományi Kar (2214) fogadja, amelyet a Gazdaságtudományi Kar (2099), valamint a Pedagógiai és Pszichológiai Kar (1345) követ.
Az ELTE gólyáinak ötöde tanár lenne
Az intézmény kiemelten fontosnak nevezte, hogy
a felvettek húsz százaléka pedagógushallgatóként kezdi meg tanulmányait: az ELTE az elmúlt 15 év adatait tekintve idén vette fel a legtöbb jelentkezőt (2500 fő) pedagógusképzésre.
Ezen belül 192 fő csecsemő- és kisgyermeknevelő, 284 fő óvodapedagógus, 203 fő tanító, 1053 fő tanár, 744 fő gyógypedagógus és logopédia szakra megy tanulni szeptembertől. Szintén rendkívüli jelentőségű, hogy tanári mesterszakra az elmúlt öt év átlagának háromszorosát, 550 főt vettek fel, összhangban a tanárok utánpótlására irányuló kormányzati törekvéssel. A 80 leendő informatikatanár mellett a leginkább hiányszakmának minősülő természettudományos tanárszakokon is jelentősebb számú hallgató (212 fő) kezdi meg tanulmányait. Ezenfelül az ELTE szombathelyi képzéseire összesen csaknem ezer új hallgató került be, ezen belül közel 50 százalékos részesedéssel megőrizte vezető szerepét a pedagógusképzési terület.
Szintén Szombathelyen indul ősztől a csecsemő- és kisgyermeknevelő szak (30 fő) és az óvodapedagógus szak (54 fő), Budapesten pedig az adattudomány mesterszak (17 fő), de újra kezdődik az alkalmazott közgazdaságtan alapszak, mégpedig 12 fővel. Angol nyelven 26 képzést indítanak, amelyeken összesen 746 hallgató kezdi meg tanulmányait. Az ELTE legnépesebb szakja idén a jogászoké (801 tanuló), őket követik a gyógypedagógusok (636 hallgató), valamint a programtervező informatikusok (608 diák).
Rekordszámú jelentkező a tanítóképzésen is
A pedagógusokat és segítő szakembereket képző Apor Vilmos Katolikus Főiskolán a tavalyi csúcs után idén tovább emelkedett az elsőéves hallgatók, valamint több mint tízéves rekordot döntött a tanító szakra bejutott felvételizők száma – közölte az intézmény lapunkkal. Amíg a 2023-as általános felvételi eljárásban 331, idén (a hitéleti szakok nélkül) 395 jelentkező került be a képzésekre. Összesen 316 jelentkezés érkezett a BA-képzésre, 90 felvételiző pedig jelentkezési listája első helyére sorolta a szakot. A felvételizők közül összesen 72 leendő tanító kezdheti meg tanulmányait ősszel nappali és levelező tagozaton, de sokan választották a főiskola óvodapedagógus, csecsemő- és kisgyermeknevelő, valamint szociálpedagógia szakját is.
A tanító szak népszerűsége országszerte nőtt: az elsőhelyes jelentkezők száma több mint 30 százalékkal emelkedett, majdnem kétezren sorolták felvételi lapjuk első helyére a képzést,
miközben az elmúlt tíz évben egyszer sem haladta meg az 1800-at az elsőhelyes jelentkezők száma. Ez fontos visszajelzést ad a felsőoktatási intézményeknek, a diákok ugyanis a számukra legvonzóbb szakot jelölik meg felvételi listájuk első helyén – áll a főiskola közleményében.
Még mindig népszerű a katolikus egyetem
A Pázmány Péter Katolikus Egyetemen (PPKE) többéves áttekintésben is magas létszámú, összesen 2948 új hallgató kezdheti meg a 2024–2025-ös tanévet, és ebben a létszámban még nem jelentek meg a hitéleti képzésekre felvettek – írta a tanintézmény. Hozzátették, az elmúlt két évben mintegy 700 fővel emelkedett a felvett hallgatók létszáma. A bölcsészkar 2024-ben összesen 1990 hallgatót vett fel a meghirdetett képzéseire az általános eljárásban. Tavaly ez a szám 1749 volt, vagyis a közel 14 százalékos növekedés igen jelentős, különösen annak fényében, hogy idén a felsőoktatásba jelentkezők száma országos szinten csökkent – értékeltek.
A legmagasabb pontszámok a pszichológia és a nemzetközi tanulmányok alapképzéseken alakultak ki: a pszichológia alapszakon 460 pontra volt szükség a bekerüléshez, ami országos szinten is kiemelkedő.
Emellett változatlanul erős jelentkezői bázisa van a társadalomtudományi alapszakoknak: kommunikáció- és médiatudomány, nemzetközi tanulmányok, politikatudományok, szociológia. A hagyományos bölcsész szakok közül az előző évekhez hasonlóan az anglisztika és a szabad bölcsészet továbbra is jelentős hallgatói létszámmal kezdheti meg a tanévet.
A legnagyobb növekedést a levelező mesterképzések hallgatói létszámánál érte el a BTK. Ez többek között két, idén először elindított szaknak is köszönhető: a társadalomtudományi területhez tartozó gondoskodáspolitikai tanulmányoknak és a bölcsészettudományi szakok közé sorolt mentálhigiénés családkonzulensnek – olvasható a Pázmány közleményében.