Orbán Viktor: Amikor a béke mellett állunk ki, akkor Magyarországért is dolgozunk

A miniszterelnök beszámol a legfrissebb kormányzati döntésekről.

2024. 07. 19. 6:37
ORBÁN Viktor
Orbán Viktor kormányfő interjút ad a Jó reggelt, Magyarország! című műsorban a Kossuth rádió óbudai stúdiójában 2024. május 3-án. MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarország azért nem támogatta Ursula von der Leyent, mert az Európai Bizottság munkája az utóbbi öt évben harmatgyenge volt – fogalmazott Orbán Viktor a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorának adott interjúban. A miniszterelnök elmondta, hogy sokkal többet kellene kapnia az embereknek.

 

További változások kellenek

Mint jelezte, az európai politika az itthon megszokottól eltérő rendszerben működik: Von der Leyen nem politikai ellenfelük, hanem az alkalmazottjuk, mivel a bizottság elnökének az a dolga, hogy a miniszterelnökök által megszabott irányvonalat hajtsa végre. Kiemelte, hogy ha változást akarnak az EU-ban, akkor azt a nemzeti választásokon érhetik el. Reméli, hogy ezzel változik a miniszterelnökök összetétele, és ezzel jobb utasításokat tudnak adni Ursula von der Leyennek. Kiemelte, hogy többek között Manfred Weberrel kell majd csatákat vívni az EP-ben. – Nagy előretörést értünk el, de áttörést még nem – tette hozzá. 

– Továbbra is tartom – ígéretnek nem mondanám –, de tartom azt a tervem, hogy az év végére a patrióták a nyugati világban többségbe kerülnek – jelentette ki Orbán Viktor. 

Arról is beszélt, problémája az európai politikának, hogy nem azt csinálják az európai vezetők, amit az európai emberek akarnak. 

– Az a kérdés, hogy a magyar emberek mit akarnak, a választott vezetőknek meg azt a dolguk, hogy ezt megvalósítsák. Ha van egy bonyolult kérdés, segítsenek megérteni, legyen benne egy álláspont, köszönjön vissza a kormányzati döntésekben. Hiszen a demokrácia így működik – fejtette ki.

 

A Patrióták ajánlata egyértelmű

A miniszterelnök kiemelte, az sem megy, ha az emberek gondolnak valamit, akarnak valamit, a vezetők pedig ezt elfelejtik. Példaként felhozta Webert, aki balra nyitott, majd jobbra kötött végül szövetséget. – Az emberek azt akarják, hogy a migrációt állítsák le, nem akarják, hogy a családjaikból viccet csináljanak és kigúnyolják, és ezzel azonos szintre emelt formákkal hasonlítsák össze, mint a gender. Miközben a baloldal ezzel azonosul, és ezt pártolja. A nemzeti szuverenitást szeretnék az emberek, a baloldal nem. Az európai emberek más Európát akar, mint amit ajánlanak nekik. Van egy világos, jobb kínálat, vízió, amelynek élén a Patrióták állnak, amit most hoztunk létre, a középen – fogalmazott, hozzátéve: a középen dolgozó Európai Néppárt dönthetett volna úgy, hogy jobbra fordul, de balra ment végül. 

– Most így állunk, meg fog ez változni, ezen dolgozunk – jelentette ki a miniszterelnök, aki azt is hozzátette: nemsokára szövetségeket kötnek. és a Patrióták lesznek a második legnagyobb frakció az EP-ben.

 

Európának versenyképesnek kell lennie

Azt is elmondta, hogy ha versenyképesek vagyunk, akkor jól élünk, ha viszont nem vagyunk versenyképesek, akkor rosszul élünk. Mint jelezte, az európai versenyképességet már az unió is fontosnak tartja. – A magyar elnökség központi témája az európai versenyképesség javítása. November 8-án lesz Budapesten egy olyan tanácsülés, ahol előterjesztek egy versenyképességi paktumot. Ez reményeink szerint kijavítja az eddigi hibákat – tette hozzá. 

Szerinte úgy nagyon nehéz versenyképességet javítani, hogy az EU rengeteg pénzzel támogatja Ukrajnát. Úgy vélte, ha békepolitika lenne, akkor az unió gazdasága is jobban teljesítene. Kiemelte, hogy egy békeköltségvetés megkétszerezné a magyar gazdaság teljesítőképességét. 

– Amikor a béke mellett állunk ki, akkor Magyarországért is dolgozunk – tette hozzá.

 

 

A világ békét akar

–  Én vagyok az egyetlen, aki beszélt mindkét féllel, de ezek a felek nem akarnak békét. Mind a két fél úgy gondolja, hogy a háború nyerhető, az idő nekik hoz előnyt. És majd egyszer jönnek a béketárgyalások, de azt remélik, hogy addig előnyt szerezhetnek – közölte a miniszterelnök.

Orbán Viktor szerint az európaiak azt gondolják, hogy ha szólunk Putyin elnöknek, hogy ne bombázzon, akkor majd nem fog, vagy ha szólnak az ukrán elnöknek, akkor az majd nem fog Oroszország mélyére lőni. Meglátása szerint nem a lelkére kell beszélni a feleknek, hanem közölni, hogy az egész világ békét akar, mert aki közel és aki távol van, annak is rossz. Rá kell őket vezetni, el kell őket vinni annak a megértéséhez, hogy ezt várja az egész világ. – A kínaiak, az európaiak és az amerikaik ezt el tudják érni, csak érvényt kell tudni szerezni – mondta. 

Hozzátette, hogy a kínaiak békepártiak, az amerikaiknál most lehet váltás, ha Donald Trumpnak sikerül megnyernie a választást, és már csak ránk, európaiakra van ehhez szükség.

 

Ezért van a magyar békemisszió

– A magyar elnökségnek a felelőssége azon dolgozni, hogy Európa se maradjon le, ezért van a békemisszió. November után békepárti korszak következik, előre kellene gondolkodni Európának. A békemisszió kapcsán közölte, hogy nagyon sok ellenfele van a békemissziónak, akik mindent megtesznek az ellen. A Donald Trump elleni merényletkísérlet kapcsán kiemelte, hogy a háborús erők megpróbálják letakarítani a békepárti erőket.

A miniszterelnök ismertette, hogy Donald Trumppal gazdasági kérdésekről is beszélt a múlt heti találkozójukon, és volt néhány olyan pontja a programjának, amit örömmel hozna Magyarországra. Ilyen például az, hogy a borravalót nem fogják adóztatni. – A versenyképesség, az iparfejlesztés áll az amerikai elnök programjának középpontjában. Családpolitikával, migrációval kapcsolatban pedig Magyarországnak van tekintélye – ismertette.

 

Ilyen egyszerűen nem fordulhat elő 

Orbán Viktor szólt a szolnoki kalandparkban történt gyermekbántalmazási esetről is, ahol egy férfi olyan erővel rúgott egy kisfiúba, hogy az megpördült a levegőben, és arcra esett.  A miniszterelnök  elviselhetetlennek és tűrhetetlennek nevezte az esetet, amely következményekért kiállt. –  Nekem is van öt gyerekem, akiket táborba adtam nyaranta. 

Nem kell túlbonyolítani a dolgot: tudom, hogy ki szervezi a tábort, és ez az ember, a szervező felelősséggel tartozik érte. Gondoskodik róla, vigyáz rá, és a gyerek hasznosan tölti el az idejét. Ilyen egyszerűen nem fordulhat elő 

– szögezte le Orbán Viktor.

Majd azzal zárta: a kormánynak az a dolga, hogy aki nem tud ennek a felelősségnek megfelelni, az ne szervezzen tábort. – Ilyen emberekre nem akarjuk és nem is fogjuk rábízni a gyermekeinket – szögezte le interjújának végén a kormányfő.

 

 

Borítókép: Orbán Viktor miniszterelnök interjút ad a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorának (Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.