– A legszívbemarkolóbb része a szolnoki kalandparkban történt esetnek, amit az édesanya mondott: hogy a fia nem merte elmondani neki, mert úgy érzi, ő biztosan hibás, és megérdemli a fizikai és a szóbeli bántást is – fogalmazott a Magyar Nemzetnek a Pszichológus13 Tanácsadó Központ vezetője. Katona Katalin hozzáfűzte, olyan szégyent élhetett meg ez a kisfiú, ami egész életében kísértheti, és már most kialakulhat benne, hogy ő nem méltó az elfogadásra.
Negatív spirálba kerülhet, amiben állandóan a tökéletességet hajszolhatja, gondolván: máskülönben jogos, hogy őt elutasítják, sőt bánthatják is. Még az anyukának sem merte elmondani, mert félt az ítélkezéstől, attól, hogy más felnőtt is jogosnak tartja az edző cselekedetét
– részletezte a szakember.
Eltékozolt bizalom
Az ügy másik vetülete, hogy megremeghet a bántalmazott gyermekben a bizalom és biztonság alapvető szükséglete, amely egyébként születésünktől fogva mintegy ősbizalomként él bennünk, hiszen gyermekként kifejezetten erős az a hit, hogy a felnőttekre rábízhatják magukat, ők megvédik, segítik a védtelen fiatalt. Ebben az esetben pedig az edzővel is ez a helyzet, mivel őt a szülő választotta, bizalmat szavazott neki. Ez azt jelenti, hogy a gyermek a szülője megítélésében és jó szándékában bízva még inkább hihette: jó kezekben van az edző társaságában, azonban az komoly károkat okozhat a kisfiú önbizalmában, hogy egy felnőtt
ahelyett, hogy segítette volna a félelmei leküzdésében, fizikailag és lelkileg is bántalmazta, megszégyenítette és utána magára hagyta.
– Ez nem csak az edzőjébe és a szüleibe vetett bizalmát ingathatta meg, hanem általánosságban véve bármely másik felnőtt felé tanúsított bizalmában – jelentette ki a szakember.