Alig néhány hete a Tisza Párt alelnöke még különböző lenéző, lekezelő kifejezésekkel illette az európai parlamenti munkát és nap mint nap azt bizonygatta, listavezetősége semmiképpen nem jelenti azt, hogy ő maga is kimegy Brüsszelbe. Mára kiderült, végighazudta a választási kampányt.
Sorozatunk korábbi részében már bemutattuk, Magyar Péter a választások előtt hányféleképpen mondta el, hogy nem megy Brüsszelbe, mostani írásunkban kizárólag azokat a nyilatkozatait szedtük csokorba, amelyekben az európai parlamenti képviselőséget lényegében jól jövedelmező semmittevésként írta körül.
Egy áprilisi interjúban például arról beszélt, hogy szerinte a politikusok eddig csak kifizetőhelyként tekintettek Brüsszelre. Úgy fogalmazott: „Öt év alatt mintegy kétmilliárd forintot lehet itt akasztani.”
Tavaly nyáron pedig egy ismerősével csetelve a Messengeren Magyar szintén egyfajta kifizetőhelynek nevezte az EP-t, az uniós képviselőségről pedig úgy fogalmazott: az a legnagyobb kamuállás a világon, havi húszezer euróért.
A 444.hu-nak tavasszal azt bizonygatta, hogy nincs szüksége az EP-képviselői fizetésre, sőt semmilyen politikai pozícióból adódó anyagi juttatásra: „Tehát én továbbra is úgy tervezem, hogy a piacról fogok megélni, […] Magyarországon. Hogyha ez nem fog működni, akkor nyilván külföldön fogom ezt megpróbálni, hiszen el kell tartanom a 3 gyerekemet. De nem gondolom, hogy a piacról való megélés és a politikai szereplés, vagy inkább közéleti szereplésnek hívnám, az ellentmond egymásnak. Én nem készülök arra, hogy akár 3 hónap múlva, akár fél év múlva bármilyen fizetett politikai státuszom lenne, nem ebből kívánok megélni”.
Ehhez képest Magyar Péter június végén – alig két héttel a választás után – felvette az EP-mandátumát, amivel jogosulttá vált a közel havi nyolcmillió forintos fizetésre és az annak akár többszörösét kitevő költségtérítésre, irodabérlésre, asszisztensek foglalkoztatására és egyéb juttatásokra. Figyelemreméltó, hogy amikor a politikus a Facebook-oldalán a követőivel megszavaztatta, hogy kimenjen-e Brüsszelbe, akkor a (szerinte) emellett szóló mintegy féltucatnyi érv között meg sem említette a Nyugat-Európában is kiemelkedőnek számító fizetést.
Azért is nehéz elképzelni, hogy az EP-képviselőséggel járó busás bérezés ne motiválta volna Magyart, mert a férfi közismerten szereti a luxust. Így például egy vélhetően több tízmillió forint értékű BMW-vel utazott ki Németországba a labdarúgó Európa-bajnokságra.
Azt is érdemes felidézni, hogy Magyar Péter a közéleti színrelépése előtti időszakban elvesztette a jól fizető állami pozícióit, így ennek fényében is igencsak jól jöhetett neki az EP-képviselőség, amelyből újabb öt évig finanszírozhatja a költekező életvitelét.
Sorozatunk következő részében további példáit idézzük fel annak, hogy a Tisza Párt alelnöke korábban milyen szavakkal, megállapításokkal illette jelenlegi, brüsszeli munkahelyét.