Igaz, hogy fürdővizeink minősége legnagyobb részben jó, de akad pár olyan helyszín, ahol a víz menősége kifogásolható – derült ki a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) vízhigiénés szakértője beszámolójából. Khayer Bernadett az InfoRádióban arról beszélt,
Magyarországon hozzávetőleg 300 természetes fürdővíz van, ezek több mint 95 százaléka legalább jó minősítésű.
Megítélése szerint noha a Duna alkalmankénti áradása, továbbá a heves esőzések és az extrém meleg időszakosan ronthat némileg a vizek minőségén, alapjáraton teljesen biztonságos a fürdőzés a magyarországi vizekben.
A szakértő elmondta, az NNGYK fürdővizenként – két adatot tüntet fel a fürdővíz-minősítési térképen, egy éves és egy aktuális minősítést. – Előbbi arra vonatkozik, hogy milyen valószínűséggel lehet egészségere káros anyag a vízben – magyarázta a szakértő. Hozzátette,
több, általában négy év teljes adatsorából, statisztikai képletek alapján számolják ki, hogy az adott fürdővíz kiváló, jó, tűrhető vagy kifogásolható kategóriába esik.
Szavaiból kiderült, a szezon előtt minden fürdővíz átesik egy vízminőségi vizsgálaton, amit a szezon végééig havi rendszerességgel megismételnek a szakemberek.
A laboratóriumi mérések során olyan baktériumoknak a jelenlétét keresik, amelyek esetleg szennyvíz, vagy egyéb fekális eredetű – például E. coli vagy enterococcusok – szennyezésre utalhatnak.
– Ezek számosságából, egy képlet alapján lehet kiszámolni a mennyiségüket, és lehet kategóriába sorolni az egyes fürdővizeket – fogalmazott, hozzátéve, ajánlott a térképen mindig az aktuális mintavétel eredményét figyelembe venni, amikor fürdőhelyet választunk.
Az interaktív térkép ITT érhető el.