Kacsatetemeket találtak a tolnai Holt-Duna-ág vizében. Vélhetően a hőség következtében felszaporodott kórokozók végeztek velük. A nyilatkozók a tavi bénulás nevű betegségre gyanakszanak – írja a Tolna Vármegyei Hírportál.
A tolnai holtág egyik horgásza múlt csütörtökön talált egy vadkacsatetemet a vízben. Gallyakkal a partra emelte, és megállapította, hogy teljesen ép a tollazata, a teste, semmiféle sérülés vagy lövésnyom nem látszik rajta. Másnap is talált egy ugyanolyan ép, rejtélyes ok miatt elpusztult szárnyast.
Beszélt más horgászokkal és vadászokkal a hét végén. Kiderült, hogy több mint ötven ilyen tetemre bukkantak már a környéken.
A hozzáértők úgy vélték, hogy botulizmus (tavi bénulás) lépett fel a kánikula miatt.
A vízben élő csigák terjesztik ezt a kórt, s ha a vadkacsa megeszi őket, lebénul a szárnya, aztán a többi testrésze, a légzése is, végül megfullad.
Bejelentés a vadászkamarához még nem érkezett az esetek miatt. Király István, a szervezet vármegyei titkára is úgy véli, hogy tavi bénulásról lehet szó. Az oxigénhiányos víz, amiben nincs mozgás, nincs forgatás, a botulizmus melegágya. A 38 fokos melegben sajnos ez nem ritka jelenség.