Tényadatokkal alátámasztva ellenezte a marihuána legalizálását Haller József neurológus-kriminálpszichológus, a Drogkutató Intézet (DKI) igazgatója a Brain Bar fesztivál Te szívod a füvet vagy fordítva? című panelbeszélgetésén – számolt be az intézet. Az igazgató kiemelte: nagyon nehéz személyes tapasztalatok alapján megítélni a kérdést, mert egy személy csak egy nagyon kicsi szegmensét látja a társadalomnak, ezért érdemes a méréseket és kutatásokat is figyelembe venni.
A tények nem a rappert igazolják
Szirmai Marcell, művésznevén Pogány Induló rapper kifejezte: abban bízik, hogy a legalizáció egyfajta megszorítást jelentene a fiataloknak, melynek hatására kevesebb olyan szert fogyasztanának, amelynek eredetét nem ismerik, és amelyek nagyobb károkat okozhatnak, mintha legálisan jutnának marihuánához. A DKI igazgatója a rapper véleményét a 2018-as kanadai liberalizációval cáfolta.
Amikor Kanadában legalizálták a kannabiszt, azt remélték, hogy ezzel védik a kamaszokat. Azóta eltelt hat év, és a felmérések azt bizonyítják, nem mentették meg a kamaszokat, sőt nagyobb bajba sodorták őket
– mutatott rá.
A liberális elemző kampányolna a drogliberalizációért
Ceglédi Zoltán liberális politikai elemző mindkét oldal véleményében talált olyat, amivel egyet tudott érteni. Úgy vélekedett, hogy ha a büntetőjog eszközével kezelik ezt a helyzetet, az nincs rendben, mert ezek alapvetően sértett nélküli vagy áldozat nélküli bűncselekmények. – Aki füvezik, az másnak nem árt – mondta. Hozzátette, nem gondolja, hogy a marihuána legalizálása érdemben változtatna a jelenlegi helyzeten, mert Magyarország nem készült még fel a legalizációra, ugyanis először azt egy nagyon hosszú kampánynak kellene megelőznie, ahol az emberek megtanulnak együtt élni vele, úgy, mint az alkohollal. – Amíg nem jutunk el oda, hogy az alkoholhoz hasonlóan tudjuk kezelni, addig csak egy újabb opciót kap a magyar társadalom arra, hogy rosszat tegyen magával – húzta alá a liberális véleményvezér.
Már tízévesen a drogelvonón
A marihuána társadalomra gyakorolt hatásáról Haller József azt állította: a statisztikák szerint körülbelül harminc százalék az esélye annak, hogy ha valaki naponta szívja a füvet, akkor szenvedélybeteg lesz. Egy elrettentő példát is bemutatott:
Magyarországon a legfiatalabb marihuánaelvonókúrára járó ember a bekerülés idejében tízéves volt.
A DKI igazgatója kifejtette, a legalizálás következménye az egészségügyi ellátórendszerre is kihatna. – Ha egymillió ember rászokik a marihuánára, háromszázezerrel nő meg az egészségügyi rendszer leterheltsége – világított rá. Pogány Induló ezzel szemben úgy vélekedett, hogy a környezetében rengeteg olyan példát látott, amikor emberek egyik napról a másikra képesek voltak letenni a marihuánát, ezért nem látja akkorának a függőség kockázatát.