A légkondicionálók kültéri egységeiből csöpögő víz sokak számára egyszerű bosszúságnak tűnik, azonban kevesen tudják, hogy gyakorlatilag szennyvízről van szó. Az inverteres split légkondicionálók, amelyek a klímaváltozás következtében egyre gyakoribbak Magyarországon is, nyári hőség idején akár óránként 1-3 liter kondenzvizet is termelhetnek – derült ki az Infostart cikkéből.
Ez a vízmennyiség jelentős problémát okozhat, különösen, ha az ilyen berendezéseket tízemeletes lakóházakban helyezik el, ahol a kültéri egységek gyakran az erkélyekre vagy a falakra kerülnek. Egy lépcsőház fölött akár 20 légkondicionáló is lehet, amelyek összességében óránként 50-70 liter, vagyis naponta akár fél köbméter vizet is kicsöpögtethetnek az utcára. Mindez komoly kérdéseket vet fel, hiszen a kondenzvíz nem tiszta, sőt, egyfajta szennyvíznek tekinthető. Bár a szabályok szerint a kondenzvizet vissza kellene vezetni a lakásba, hogy ott párologtassák el vagy a lefolyórendszerbe kössék, ez a gyakorlatban nem mindig valósul meg.
A jogszabályok elvileg tiltják a szabadon kivezetett kondenzvizet, de a régebbi épületek esetében ennek ellenőrzése és a megfelelő megoldások alkalmazása nem mindenhol valósul meg. Az önkormányzatoknak lehetőségük lenne a helyi építési szabályzatok módosításával rendezni a helyzetet, azonban eddig nem született ilyen irányú intézkedés.
A problémát súlyosbítja, hogy a kondenzvíz gyűjtése és megfelelő kezelése nem tűnik életszerűnek a mindennapi gyakorlatban, így az utcára csöpögő víz továbbra is fennálló problémát jelenthet – emelték ki a G7 cikke alapján.