– Magyarország a 2013 utáni legnagyobb árvízzel néz szembe, ugyanakkor ma már sokkal fejlettebb a védekezőképességünk – fogalmazott Rétvári Bence az árvíz elleni védekezést koordináló operatív törzs munkájáról tartott sajtótájékoztatón ma délelőtt. A Belügyminisztérium miniszterhelyettese elmondta, hogy ötszörös vízhozam lesz a tetőzéskor a Dunán a korábbi állapothoz képest. Jelezte, hogy a környező országokban órási pusztítást okozott az árvíz, ezért fontos, hogy milyen fejlesztések történtek az elmúlt években.
Meg fogjuk védeni a magyar emberek életét, biztonságát, ezért fontos, hogy megfeszített erővel legyünk jelen a gáton
– tette hozzá.
A politikus ismertette, hogy a vízügy szakemberei és a rendőrök, valamint a katonák mellett a büntetés-végrehajtás emberei is részt vesznek a védekezésben. Elmondta, hogy egyetlen határátkelőhelyet, Vámosszabadit kellett csak lezárni az árvízhelyzet miatt.
Fontos elmondani, hogy a honvédek oda mennek, ahová hívják őket
– mondta el Rétvári Bence annak kapcsán, hogy már 1400 katona segíti a védekezést.
Hozzátette: Pilismaróton holnap már a területvédelmi tartalékosok is részt fognak venni a védekezésben. Megköszönte a polgárőrök és az önkéntes tűzoltók munkáját, akik elsőként csatlakoztak a védekezéshez, továbbá ismertette, hogy az országban minden iskola és egészségügyi intézmény zavartalanul működik.
A helyi védekezési költségeket az állam állja
– tette hozzá a miniszterhelyettes.
Emlékeztetett, hogy
2013 óta 150 milliárd forint értékben létesültek árvízvédelmi beruházások.
Ismertette, hogy 152 települést érintett a Duna-projekt, ami 28 milliárd forintba került, továbbá 2022 júniusára fejeződött meg a Mosoni-Duna árvízvédelmi fejlesztése 30 milliárd forint értékben.
Láng István, az Országos Vízügyi Főigazgatóság vezetője a tájékoztatón elmondta, hogy 35-40 centiméterrel alacsonyabb lesz az idei tetőzés a Dunán, mint 2013-ban volt. Közölte, hogy a társszervek együttműködése jó, és köszönetet mondott, hogy sikeres védekezést tudnak végrehajtani. Góra Zoltán, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság altábornagya jelezte, hogy jelentős átcsoportosítás volt a szervezeten belül a védekezés miatt, így a tűzoltók szolgálati rendje az árvíz elleni védekezéshez igazodva több vármegyében megváltozott. – A hivatásos tűzoltók 24-48 órás szolgálati rendben dolgoznak. Öt vármegyében (Győr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom, Veszprém, Pest és Vas vármegye) 24 -24 órás szolgálati rendszerre tértek át – ismertette.
Borítókép: Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára (Fotó: MTI/Máthé Zoltán)