Szalay-Bobrovniczky Kristóf: A KC–390 Millenniummal újabb mérföldkőhöz érkezett a magyar haderőfejlesztés + videó

A honvédelmi miniszter is ott volt a KC–390 Millennium fogadásán, a kecskeméti repülőtéren.

2024. 09. 05. 11:39
KC-390 Millenium
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– A magyar haderőfejlesztés egy mérföldkőhöz érkezett, de mintha a magyar haderőfejlesztés mérföldkövei gyakrabban lennének leütve mint egy mérföld, gyakran fogadhatunk egy-egy újabb eszközt – hangoztatta a honvédelmi miniszter a KC–390 Millennium fogadásán, a kecskeméti katonai repülőtéren. 

Szalay-Bobrovniczky Kristóf emlékeztetett: magas műveleti értékű, új haderőt épít a magyar kormány. Elmondása szerint elsődleges prioritást élvezett a légvédelem modernizálása az orosz–ukrán háború miatt, 

„ez mindannyiunk figyelmét sokkal inkább a ránk leselkedő veszélyekre fordította, és természetes módon arról gondoskodnunk kell, hogy a légterünk biztonságban legyen”. 

A miniszter elmondta: „Ha békesség támad, romlik a háború – tartja egy magyar közmondás, ezért azt szeretném, hogy az a gondolatunk valósuljon meg, hogy a békéhez erő kell. Magyarország békepárti ország, elkötelezettek vagyunk a béketeremtésben és a béke megőrzésében, de ehhez itt nekünk a honvédelem vezetésében mindent meg kell tennünk, hogy erős, stabil, megbízható eszközeik legyenek.”

A tárcavezető szerint a KC-390-es hadszíntéri szállító és légi utántöltő repülőgép a Magyar Honvédség minden igényét kielégíti, ezáltal tökéletes kiegészítője lesz a légierőnek. Felhívta a figyelmet arra is, hogyhamarosan érkeznek a sugármeghajtású, könnyű kiképző repülőgépek is, amelyek egy most már részben magyar tulajdonban lévő cseh gyárból jönnek, valamint újabb négy Gripennel is gazdagodik majd a légierő flottája. 

Szalay-Bobrovniczky Kristóf felidézte, a KC–390 Millennium beszerzéséről 2020-ban kötött szerződést a kormány, akkor ez még egy úttörő döntésnek számított, hiszen a gyártó a brazil állam után – a portugálokat követve – Magyarországgal kötött elsőként szerződést a régióban. 

– Már több állam is köti a szerződéseket a repülőgép beszerzésére, ami nem is csoda, hiszen a tulajdonságai a legalkalmasabbá teszik arra a komplex feladatrendszerre, amit egy modern haderőnek teljesítenie kell

– mutatott rá a miniszter.

A tárcavezető kitért arra is, hogy a szállítórepülőgép harctéri szállítói bevethetősége mellett felszereltsége révén vészhelyzeti kimenekítési, illetve beteg- és sebesültszállítói, úgynevezett MEDEVAC-feladatok végrehajtására is alkalmas.

A KC-390 raklapos teherszállítás esetén 23 tonna, míg gépjárművek szállítása során akár 26 tonna hasznos terhelést tesz lehetővé; 64 ejtőernyőst, vagy 80 gyalogos katonát, vagy 74 hordágyat képes szállítani.

– A szállító feladatokon túl a KC-390-es típus képes harci repülőgépek légi utántöltésére, valamint saját hatótávolságának és repülési idejének növelése érdekében maga is tud üzemanyagot felvenni repülés közben – sorolta.

Mint azt a Magyar Nemzet korábban megírta, a Magyar Honvédség két KC–390-es repülőgépet vásárolt, mivel ehhez a repülőgéphez hasonló teherszállító gépei még nem voltak a légierőnek. A KC–390-es repülőgépek a haderőnk légierejének első igazi hadszíntéri szállító repülőgépei. Olyan képességekkel ruházzák fel a honvédséget, amelyekkel a hadrendből néhány éve, több mint negyven év szolgálat után kivont An–26-osaink nem rendelkeztek. A KC–390-es a mérete, sebessége, a hatósugara és a szállítható teher tömege alapján is felülmúlja az elődje képességeit. 

 

Borítókép: A KC–390 Millennium a kecskeméti repülőtéren (Forrás: Honvédelmi Minisztérium)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.