Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője legújabb Facebook-videójában rávilágított arra az aggasztó jelenségre, hogy a magyar baloldali politikusok gyakran először külföldi támogatásért folyamodnak ahelyett, hogy a hazai választókhoz fordulnának. Kocsis szerint hosszú ideje megfigyelhető, hogy amikor a baloldal kormányzati pozícióra tör, először külföldön keres támogatást. Brüsszeli intézmények, külföldi politikusok és médiaorgánumok segítségére számítanak, majd csak ezt követően kérik a magyar emberek bizalmát.
Ez a gyakorlat ellentmond a magyar politikai hagyományoknak, amelyek szerint a sikeres kormányzás kizárólag hazai támogatottsággal érhető el. Mindez arra készteti a jobboldali politikusokat, hogy feltegyék a kérdést:
mit kérhetnek a külföldi támogatók cserébe a baloldali politikusok támogatásáért?
A videóban Kocsis arra is utalt, hogy Brüsszelben a „magyar kormányzást jobban igazodó” irányba terelnék, és hogy ebben a folyamatban szerepet játszanak azok a nemzetközi politikai és gazdasági erők, amelyekkel a baloldal gyakran kapcsolatot keres. Ez a probléma nem új keletű, Kocsis hangsúlyozza, hogy mindez már évek óta zajlik. Azonban a kérdés továbbra is nyitott: mi az, amit a külföldi támogatók kérnek cserébe? A magyar politikusoknak milyen engedményeket kell tenniük, hogy elnyerjék ezeket a külső segítségeket? Az ilyen kapcsolatok vajon nem gyengítik-e a nemzeti szuverenitást, és a magyar érdekek helyett nem külföldi érdekeket szolgálnak?