A kormány rendszeresen kikéri az emberek véleményét + videó

Az elmúlt években már számos alkalommal élt a kormány a nemzeti konzultáció intézményével.

2024. 10. 31. 7:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– 2010 óta harminc családpolitikai intézkedést hoztunk. Ez Európában nem ennyire nyilvánvaló. Brüsszel nem a családok védelmét helyezi előre, a demográfiai kérdést migrációval akarja megoldani. Fontosnak tartjuk, hogy két lépésben duplázzuk meg a családi adókedvezményt, első lépésben jövő év nyarán, majd 2026 január 1-jén – mondta Hankó Balázs a Hír TV Napi aktuális című műsorában arra a kérdésre, hogy miért érintik a nemzeti konzultációban a családtámogatásokat.

A kulturális és innovációs miniszter rámutatott:

a nemzeti konzultációban a lakhatás kérdését is fókuszba állították.

A szakmunkáshitellel kapcsolatban emlékeztetett: Magyarország szakképzési nagyhatalom, a szakképzés világversenyén Magyarország tizedik lett. Amennyiben megkapják a kellő felhatalmazást a nemzeti konzultáción, meg is fogják teremteni a szakmunkáshitel lehetőségét, amely maximum négymillió forint szabad felhasználású hitelt jelent a szakmunkásoknak.

Mint korábban megírtuk, nem új keletű, hogy a kormány válsághelyzet vagy meghatározó átalakulások idején az emberekhez fordul, hogy kikérje a véleményüket, hiszen az elmúlt években már számos alkalommal élt a kabinet a nemzeti konzultáció intézményével. Ez az egyeztetési forma lehetővé teszi, hogy

az állampolgárok két választás között, különleges helyzetekben nyilvánítsanak véleményt arról, hogy milyen irányba lépjen a kormány egyes stratégiai kérdésekben.

Legutóbb tavaly ősszel volt nemzeti konzultáció, amelyen több mint másfél mil­lióan vettek részt, az eredmények alapján a magyar emberek kiálltak a hazájuk szuverenitása mellett, és elsöprő többségük mondott nemet arra, hogy az életüket alapvetően befolyásoló kérdésekben mások döntsenek helyettük.

 

A legismertebb konzultáció

Az ukrajnai háborúra adott uniós válaszként 2022 őszén bevezetett brüsszeli szankciókról kérte ki a magyar emberek véleményét a kormány. A tájékoztatás szerint a magyarok 97 százaléka elutasította a súlyos károkat okozó szankciókat. A konzultációban 1,389 millióan vettek részt.

Az egyik legismertebb nemzeti konzultáció 2015 májusában, az Európát elérő migrációs válság idején volt, és a bevándorlásról, valamint a terrorizmusról szólt. Ekkor 1,254 millióan vettek részt a konzultáción, és a válaszadók túlnyomó többsége támogatta a kormányt abban, hogy Brüsszel politikájával szemben a nemzeti érdek mellett álljon ki.

Szintén gazdasági témák, a minimálbér, a családi adó-visszatérítés és a hitelmoratórium volt a konzultáció fókuszában, de a migrációval és a hazai vakcinagyártással kapcsolatos kérdések is helyet kaptak az íven 2021 nyarán. Ezen a konzultáción közel másfél millióan vettek részt, és a válaszadók támogatták a kormány álláspontját.

A 2021 februárjában tartott konzultáció formabontónak számított, mivel a pandémia miatt teljesen online zajlott, és a járványt követő újraindításról szólt.

A nemzeti konzultáció kifejezést Orbán Viktor a 2005-ös országértékelő beszédében használta először, amely után létrejött a Nemzeti Konzultációs Testület. Egy országjárás során mintegy hétszáz településre látogattak el a testület tagjai, amelynek során 1,6 millió ember véleményét ismerhették meg személyesen, telefonon vagy levelek útján.

Borítókép: Nemzeti konzultáció (Fotó: Kocsis Zoltán)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.