Korábban az alapellátási ügyelet fenntartása az önkormányzatok hatáskörébe tartozott, ők szerződtek a szolgáltató orvosokkal, ezt a feladatot vette át az Országos Mentőszolgálat országosan. A Világgazdaság szerint az ügyeletes orvost az új ügyeleti rendszerben az 1830-as hívószámon érhetik el a betegek, ahol a hívásfogadó dönti el, a betegnek milyen segítségre van szükség.
Az új rendszerben 22.00 óra után reggel 8 óráig, tehát az éjszakai és a reggeli órákban a mentőszolgálat (OMSZ) veszi át az ellátást Budapesten 13 felnőtt- és három gyermekellátó telephelyen.
Október elsejétől a nap 24 órájában elérhető lesz az 1830-as központi ügyeleti szám, amelyet abban az esetben kell hívni, ha a háziorvos rendelési idején kívül jelentkező és a következő háziorvosi rendelésig nem halasztható egészségi probléma alakult ki. Életveszély esetén továbbra is a 112 hívása a legjobb megoldás.
Az új rendszerben eltűnnek a kerület, illetve városhatárok, a beteget arra az ellátóhelyre irányítják, amely hozzá a legközelebb van. Budapesten október 1-jétől 15 helyszínen lesznek ellátóhelyek, 14 mobil ügyeleti egység is működik majd.
Három speciális gyermekellátóhely lesz, ezek a Heim Pál gyermekkórház, a Szent János-kórház és a XIII. kerületi Révész utcai rendelő.
Az ellátóhelyek kijelölésénél az OMSZ figyelembe vette a településszerkezetet, a lakosságszámot, az úthálózatot, a tömegközlekedést és a kórházak, mentőállomások elhelyezkedését is.
Szükség esetén (például mozgáskorlátozottság, súlyos állapot) 14 mobil ügyeleti egység látja el a betegeket a saját lakásukon.
A korábbi hónapokban a balliberális médiumok rendre hangulatkeltésbe kezdtek az új ügyeleti rendszerrel, illetve annak bevezetésével kapcsolatban. A rendszer Pest vármegyében történő bevezetésekor számos lap összeomlásról és az ellátás megszűnéséről beszélt. Azonban később, a tapasztalatok is azt igazolták, hogy a rendszer működik.