– Nagyon lelkes vagyok és nagyon optimista, mert Budapesten ezen a héten indul a Faktum tényellenőrző platform, ami Franciaországban jövő tavasszal, másik 26 uniós országban pedig jövő év végéig jön létre – mondta Claude Chollet, a francia Observatoire des Journalistes et de l’Information Médiatique (OJIM) – magyarul: Újságíró és Médiainformáció Figyelő – alapítója, politológus a lapunknak adott interjúban. Mint elmondta, nem ismeri teljesen a magyarországi helyzetet, mert Franciaországban él, de az egyértelmű, hogy a tényellenőrzés az utóbbi tíz év egyik fontos kérdése lett. – Ha megnézzük a francia helyzetet, nálunk van legalább hét tényellenőrző oldal, amelyek közül mindegyik, hangsúlyozom: mindegyik, baloldali vagy liberális, néha egyenesen szélsőbaloldali irányultságú – mutatott rá.
Baloldali tényellenőrök
A politológus emlékeztetett: Magyarországon egy ilyen platform működik, ami szintén baloldali irányultságú. Arról, hogy ez a helyzet miért állt elő Franciaországban, kifejtette: náluk az újságírók mintegy hatvan-hetven százaléka mérsékelten vagy szélsőségesen liberális, aminek történelmi okai vannak. Egy újságíró-iskolában szerveztek egy próbaszavazást arról, hogy megismerjék, kire szavaznának a tanulók. Ebből az derült ki, hogy az újságírók, és ami még érdekesebb: az újságíró-iskolák diákjainak a hatvan százaléka a szocialista párt balszélén elhelyezkedő Mélenchont támogatja.
Nálunk 14 újságíró-iskola van, amely az állam által elismert diplomát ad. Ezek közül kettő semleges, de 12 baloldali vagy szélsőbaloldali. Ebből azért már érthető, hogy a tényellenőrök is miért vallanak hasonló nézeteket
– fejtette ki az OJIM alapítója.
Konzervatív ellensúly
Claude Chollet szerint a konzervatívoknak jelen kellene lenniük a tényfeltárás területén, és nagy örömét fejezte ki, amiért Magyarországra jöhetett megünnepelni a Faktum elindulását. A konzervatívok tényellenőrző platformja még nem indult el Franciaországban, de azt az ambiciózus célt tűzték ki, hogy az uniós országokban mindenképpen elterjesztik, de olyan EU-n kívüli európai országokban is meg akarnak jelenni, mint például Svájc vagy Szerbia. – Remélhetőleg két év alatt sikerül létrehozni az európai tényellenőrök hálózatát. Az a mottóm, hogy kicsiben kell kezdeni, nagyban gondolkodni és gyorsan cselekedni. Magyarországon egyelőre még kicsik vagyunk, de nagyban gondolkodunk és most megcsináljuk! Nem emlékszem semmilyen hasonló európai konzervatív projektre.
Most van okunk az ünnepre, hiszen Donald Trumpot megválasztották az Egyesült Államok elnökének, és a Faktum is elindul Európában
– jelentette ki. Hozzátette, a platform sok munka lesz, de ez egy nagyon izgalmas és egyedi projekt.
Megfelezni az álhírek számát
Claude Chollet úgy vélekedett: az álhírek nagyon gyorsan terjednek, ezek ellen nem lehet százszázalékos hatékonysággal védekezni, de legalább lassítható a terjedésük ötven százalékkal. Álhírek mindig lesznek, ez nem újdonság, maga a fake news, vagyis az álhír kifejezés számít újnak. A médiában mindig is voltak hazugságok, de mára a technológia annyira felgyorsult, hogy az álhírek nagyon gyorsan tudnak terjedni. Ezeknek az ellenszerei, vagyis a valódi hírek, nem képesek felvenni a versenyt a hazugságok sebességével.
Ez egy olyan harc, amit napról napra meg kell vívni, nem lehet azt mondani, hogy nem lesznek többé álhírek, mert mindent le tudunk ellenőrizni. Szerintem lépésről lépésre kell haladni, az már óriási eredmény lesz, ha valamikor – nem holnap vagy holnapután – felére tudjuk csökkenteni a fake newsok számát
– hangsúlyozta az alapító.
Arról, hogy miként jött létre az együttműködés a magyar partnerekkel, az OJIM alapítója felidézte: ez véletlenül történt. Egy konferencián vett részt Franciaországban, ahol megismerkedett Szalai Zoltánnal, a Mandiner főszerkesztőjével, aki meghívta a politológust Budapestre és megkérte, hogy magyarázza el, hogyan működik az OJIM. Ekkor kezdődött az együttműködés a Transzparens Újságírásért Alapítvánnyal (TUA) is. – A Faktum nem egy másolata annak, amit Franciaországban csinálunk, mivel Magyarországon más a helyzet, bár az általános légkör ugyanaz. Mi, konzervatívok becsületesek, pontosak vagyunk, és tiszteljük a tényeket. Érdekes, hogy a francia médiafigyelő előbb jött létre, mint a TUA, de most mégis a magyarok indítják el a Faktumot, és mi, franciák fogjuk követni a magyar modellt. Ez tetszik nekem – jelezte a politológus.
Claude Chollet szerint lehetetlen kiszűrni minden álhírt. Ezek közül nagyjából kettőt fognak megvizsgálni mindennap, amelyeknek részletesen a mélyére ásnak, nem a húsig hatolnak, hanem egészen a csontig.
Feltárják, hogyan hozták létre az álhírt, ki terjesztette, hogyan terjedt, és a követését is tervezik, hogy mi lesz belőle később. – Megdőlt vagy még jobban elterjedt? Ezt is kinyomozzuk. Magyarországra a francia konzervatívok nagyon felnéznek. Az önök hazája területileg nem nagy, de nagyon ellenálló ország. Csodáljuk Orbán Viktor és a konzervatív magyar emberek bátorságát. Önök egy minta számunkra – hangoztatta a politológus.