Csúnyán melléfogtak a zöldek, egyre több kárt okoznak a visszahozott rágcsálók

Nagyon elszaporodott a hód hazánkban.

2024. 11. 04. 21:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hód olyannyira elszaporodott hazánkban, hogy mára gazdasági károkozóvá vált – írja a Zala vármegyei hírportál.

– Amíg lágyszárú zöld növényt talál magának a hód, addig kevésbé bántja a fákat – mondta a lapnak Völgyi Zoltán, akinek birtokán rengeteg kárt okoztak a hódok. Úgy folytatta: – Télen azonban tényleg mindent megrág, ami az útjába kerül.

Egy karvastagságú fát képes akár két harapással is kidönteni, de egy ötven centiméter átmérőjű tölgyfa sem okoz neki különösebben gondot.

Próbáltam drótkerítéssel védekezni ellene, semmi értelme nem volt, hiszen járatokat alakított ki magának, egyszerűen átásta magát a drótháló alatt.

A Göcsej Horgászegyesület elnöke, Kelemen Csaba szerint a hódok a kustánszegi horgásztavon is gondot okoznak. Folyamatosan rágják a tó menti fákat, már többet is kidöntöttek. Egy várat is építettek már maguknak a tó strand felőli részén, ott élnek. Hatalmas metszőfogaik vannak, azzal gond nélkül képesek pár napon belül a legvastagabb fák törzsét is elrágni.

Fotó: Pexels

 

Túl jól sikerült a visszatelepítés

Az eurázsiai hódok visszatelepítésére a World Wide Fund for Nature, vagyis a Természetvédelmi Világalap magyarországi szervezete még 1996-ban indított átfogó programot, amely 2008-ra fejeződött be. A kampány során az ország több pontján engedtek szabadon családokat, így a Duna–Dráva Nemzeti Parkhoz tartozó gemenci ártéri erdőkben, a Dráva magyarországi szakaszain, az Alföld egyes vidékein, valamint az egykor kiterjedt lápvidékként ismert Hanság területén, a rágcsálók azonban további területeken is megjelentek.

Mára gyakorlatilag nincs olyan vizes élőhely hazánkban, ahol ne fordulnának elő. A vármegyében fellelhető hódokról úgy tartják, már spontán települtek vissza, vélhetően a Horvátországba kihelyezett rágcsálók vagy utódaik kerestek maguknak új élőhelyet.

A hód védett állat, azonban gazdasági károkozás miatt elvileg volna lehetőség a befogására vagy akár a gyérítésére is, ehhez azonban engedély szükséges, amire csak a hivatásos vadászok jogosultak. A vadászok bizonyos esetekben már intézkedtek a hódok gyérítésének érdekében.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pexels)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.