Drogliberalizáció helyett szigorítanának a magyarok

A magyar társadalom javarészt egyetért azzal a javaslattal, hogy azonnal kobozzák el az eljárás alá vont drogdíler vagyonát – adta hírül a Drogkutató Intézet. A szervezet kutatásából kiderült: a magyarok támogatják azt is, hogy a bizonyíthatóan kábítószer-kereskedelemből származó jövedelmet drogprevencióra fordítsák.

Forrás: Drogkutató Intézet2024. 11. 11. 4:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Évente 4000–8000 eljárás zárul kábítószerrel való visszaélés miatt, ami jól tükrözi a drogprobléma súlyosságát Magyarországon – ismertette a Téglásy Kristóf stratégiai igazgató nevével fémjelzett Drogkutató Intézet (Dki). Mint írták, a lefoglalási statisztikák alapján a marihuána a leggyakrabban előforduló kábítószer mind a lefoglalások számát, mind a mennyiségét tekintve. Emellett a kokain, az amfetamin, a metamfetamin és az LSD feketepiaci jelenléte évek óta hasonló szinten van. A klasszikus kábítószertípusok mellett egyre nagyobb teret nyernek az új pszichoaktív szerek, közismert nevükön dizájnerdrogok. Ezek a szerek gyakran összefonódnak a szervezett bűnözéssel, ami komoly nemzetbiztonsági kockázatot hordoz magában. Hazánk a kábítószer-csempészet szempontjából továbbra is tranzit- és célország, a belföldi előállítás a marihuána esetében vált egyre jelentősebbé.

 

A magyarok keményebb fellépést akarnak

A drogkereskedelem az egyik legsúlyosabban büntetett bűncselekmények közé tartozik. A kiszabott büntetések mértéke pedig attól függ, hogy az elkövetett cselekmény milyen súlyú, és mekkora mennyiségű kábítószerről van szó. Emellett a törvény lehetővé teszi, hogy lefoglalják az elkövető vagyontárgyait, az ebből származó bevételt a hatóságok kábítószer-prevencióra, a kezelési és ellátási rendszerek fejlesztésére, valamint a kábítószer-kínálat csökkentésének támogatására fordíthatják. A Dki kutatási eredményei azt jelzik, hogy a közvélemény támogatná a még szigorúbb fellépést, ugyanis a válaszadók 55 százaléka súlyosabb büntetési tételeket szeretne a kábítószer-kereskedelem visszaszorítása érdekében. 

A válaszadók nagy többsége egyetértett azzal a javaslattal is, hogy az eljárás alá vont drogdíler vagyonát, autóit vagy ékszereit, amelyeket bizonyíthatóan a drogkereskedelemből származó jövedelméből szerzett, azonnal el lehessen kobozni, vagyis ne kelljen kivárni az akár évekig tartó eljárást, és az ebből befolyó pénzt drogprevenció­ra kelljen fordítani.

A drogügyek gyakran határokon átívelőek, az elkövetők akár húsz évnél hosszabb börtönbüntetést is kaphatnak. A büntetés időtartama jelentősen eltérhet az ügy összetettségétől, a vádlottak számától és a nemzetközi hálózatok meglététől függően, a jogerős ítélethozatal több hónaptól akár néhány évig is eltarthat. A bírósági eljárások, beleértve a meghallgatásokat, a bizonyítékok összegyűjtését és a jogi indítványokat, további hónapokkal vagy akár évekkel meghosszabbíthatják a folyamatot.

 

A szigorítás előnyei

A Dki hangsúlyozta: a drogkereskedelem elleni jogszabályok szigorítása több irányban is megvalósítható. Egyfelől a büntetési tételek emelésével fokozni lehet az elrettentő hatást, különösen a visszaeső elkövetők esetében. Ezenkívül 

a vagyonelkobzási eljárások kiterjesztésével gyengíthető a bűnszervezetek pénzügyi háttere, ami jelentősen hátráltathatja a drogkereskedelmet. 

Kiemelték: fontos, hogy a tiltott vagy szabályozott kábítószerek listáját rendszeresen frissítsék, valamint az új pszichoaktív szerek szabályozása lépést tartson a piac dinamikájával, ezzel szűkítve a jogi kiskapukat. A nemzetközi együttműködés erősítése és a globális adatmegosztás is nagy jelentőségű, különösen a drogkereskedelem nemzetközi hálózataival való küzdelemben, ami kulcsszerepet játszhat a sürgető társadalmi problémák kezelésében.
A szigorúbb jogi következmények bevezetésével cél a társadalmi normák erősítése és a drogkereskedelem további visszaszorításának elősegítése, ezzel a társadalom általános biztonsága és közegészségügyi helyzete javulhat – közölte a Dki.

Borítókép: A társadalom egyre jobban érzékeli a veszélyt, ezért keményebb fellépést akar a dealerek, nepperek ellen (Forrás: police.hu)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.