A TASZ hazánkban kezeltetne külföldi drogosokat

Külföldiek drogelterelését végeztetné Magyarországon a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) nevű civil szervezet – hívta fel a figyelmet a Drogkutató Intézet (DKI). Mint írták, a TASZ ötlete a magyar államnak súlyos milliárdokba kerülne, és csak itthon fejthetne ki jótékony hatást, mivel a hazai jogrend része. A szakmai szervezet hozzátette: a droglobbisták azon is fáradhatatlanul dolgoznak, hogy dekriminalizálják a kábítószerfogyasztást, ami az első lépés a legalizáció felé vezető úton.

Forrás: Drogkutató Intézet2024. 10. 29. 4:55
Cannabis Sativa
A Kelet-Ázsiában őshonos növény ma már kozmopolita elterjedésű, a széles körben elterjedt termesztésnek köszönhetően. A feljegyzett történelem során termesztették, és ipari rost-, magolaj-, élelmiszer- és gyógyszerforrásként használták. Fotó: Soumyabrata Roy Forrás: NurPhoto/AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Összeállt a drogaktivista mesterhármas: a TASZ szállítja az anyagot, a 444.hu-n vezetett Drogriporter a médián keresztül népszerűsíti, a Jogriporter pedig védi őket. Így jutnak el a magyar médiafogyasztókhoz a drogok legalizációját támogató üzenetek – közölte a Drogkutató Intézet (DKI). A Téglásy Kristóf sstratégiai igazgató nevével fémjelzett szervezet hangsúlyozta: mindezt nyíltan vállalva cselekszik, hiszen saját maguk vallották be, hogy két évtizede foglalkoznak a gyógyászati cannabis témájával. Kiadványokat jelentettek meg a cannabis orvosi célú alkalmazásáról, igénylésének menetéről, valamint interjúkat készítettek olyan betegekkel, akik titokban cannabist használnak tüneteik enyhítésére. Mindez nekik nem elég: jogi segítséget nyújtanak azoknak a szerintük „súlyos betegeknek”, akik ellen cannabis birtoklása miatt indítottak eljárást.

TASZ Sárosi Péter
A TASZ droglobbistája, Sárosi Péter előszeretettel kárhoztatja a magyar kormány drogpolitikáját (Fotó: Drogriporter Facebook-oldala)/Petrekovits Márton

 

Nélkülözik a tudományt a droglobbisták állításai

A DKI felidézte: a Soros Györgyhöz köthető droglobbista szervezetek 2016 óta foglalkoznak azokkal a tanulmányokkal, amelyek a cannabis általuk jótékonynak vélt hatásait mutatják be, csak azt felejtik el időről időre, hogy ezek a tanulmányok sorra dőlnek meg nemzetközi viszonylatban is. Magyarországon az elsők között propagálták, hogy a cannabis fogyasztása bizonyos betegségekben szenvedő embereknél jelentős jótékony hatásokkal is járhat, és ígéretes potenciálja van a gyógyászatban. 

A cannabis bizonyos összetevőinek esetleges gyógyító hatása egyelőre nem bizonyított, ezek a kutatások még zajlanak. 

Ha mégis bebizonyosodnának a balliberális lobbisták állításai, azt a tudományost tényt már akkor sem lehet vitatni, hogy a marihuánában több a káros, mint a pozitív hatás – szögezte le a DKI.

 

Illegális tevékenységre biztattak

Emlékeztettek: a droglobbisták illegális cselekedetek végrehajtására akarták biztatni az embereket 2020-ban, mert szerintük feladható az a hiú ábránd, hogy kábítószermentes világban éljünk, ezért füves cigi fogyasztására biztattak. A mai napig nem tágítanak ettől az elmélettől, hiába mondtak csődöt sorra az európai és a tengerentúli droglegalizációs kísérletek. Ezenfelül jó lehetőségnek tartják a dekriminalizációt, ami megteremtené a feltételeit annak, hogy a fogyasztásra elsősorban ne rendészeti, hanem egészségügyi oldalról tekintsenek.

 – A szóhasználat ne tévesszen meg senkit, a dekriminalizációt csak első lépésnek tekintik a legalizáció felé vezető úton 

– figyelmeztetett a DKI.

 

Hogyan támogatja a TASZ a külföldi drogfogyasztók kezelését?

A lobbisták a drogpolitika egyik fontos elemét, az elterelést viszont kiterjesztenék. A TASZ leszögezte: azon dolgoznak a Budapesti Kábítószerügyi Egyeztető Fórumban, hogy az elterelést külföldről érkező drogosok is igénybe vehessék, és hogy a lehetőség az új pszichoaktív anyagok miatt drogfüggők előtt is nyitva álljon. A DKI hangsúlyozta: 

figyelembe kell venni, hogy az elterelés a magyar államnak súlyos milliárdokba kerülne, és csak itthon tudna jótékony hatást kifejteni, hiszen a magyar jogrend része. 

Megkérdeztük a TASZ-t arról, hogy elképzeléseik szerint pontosan kik vehetnék külföldről igénybe a magyarországi elterelést és ki finanszírozná ennek a költségeit, de a válaszhoz türelmünket kérték, arra hivatkozva, hogy a témával foglalkozó munkatársuk jelenleg szabadságon van.

A TASZ háza táján a kommunikációval valóban nem stimmel valami, mert a szervezet tanácsadója is komoly ellentmondásba keveredett. A 444-nek is dolgozó Sárosi Péter, aki a magyarországi droglobbi vezető alakja, és egyben a Jogriporter igazgatója, azért kárhoztatja a magyar kormány drogpolitikáját, mert az szerinte büntetéspárti és állami rendészeti kérdésként kezeli a cannabis fogyasztását. Ugyanakkor az általa kritizált rendőrséggel szoros együttműködést szorgalmaz, jó példaként említve a hírhedt fővárosi Népligetben zajló tűcsereprogramot, amiről a nyomozati szervnek tudomása van. – Összességében elmondható tehát, hogy a TASZ hol őszintén éljenzi a cannabis használatát, néha viszont megpróbál megfelelni a társadalmi elvárásoknak, és szinte ellenzi. Lassan itt a döntés ideje, hiszen már az általuk nagyra tartott The New York Times is a cannabis legalizálásának veszélyeiről ír, és a jobboldalisággal nem vádolható, de tudományosan komolyan vehető műhely, a Londoni King’s College szintén erre az eredményre jutott legutóbbi kutatásában – értékelt a DKI.

Borítókép: A kutatók szerint összeálltak a legalizálás hívei (Fotó: Europress/AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.