Élet-halál kérdés a Soros-szervezeteknek, hogy támadják a szuverenitásvédelmi törvényt

A Transparency International Magyarország az alkotmánybíróságnál kezdeményezett alaptalan vizsgálatot.

2024. 11. 11. 10:57
Soros György magyar származású amerikai befektető és filantróp beszél a közgyűléshez a Világgazdasági Fórum (WEF) éves találkozójának margóján Davosban 2022. május 24-én.
Soros György magyar származású amerikai befektető és filantróp beszél a közgyűléshez a Világgazdasági Fórum (WEF) éves találkozójának margóján Davosban 2022. május 24-én. Fotó: Fabrice COFFRINI / AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sajtóinformációk szerint az alkotmánybíróság pénteken rendkívüli teljes ülésen folytatta a szuverenitásvédelmi törvény alkotmányossági vizsgálatát. Az eljárás alapja az az alkotmányjogi panasz, amelyben a Transparency International Magyarország (TIM) a törvény több pontjának megsemmisítését kérte az alkotmánybíráktól – olvasható a Tűzfalcsoport X-oldalán közzétett bejegyzésben. 

Mint írták, emögött többek között az a körülmény is állhat, hogy a még nagyobb nyilvánosság, amely a Szuverenitásvédelmi Hivatal munkájából fakad, akár anyagilag is súlyosan érintheti ezeket a szervezeteket, sőt a külföldről forrásokhoz jutó pártok is profitálhatnak egy eredményes beadványból.

A TIM-hez úgynevezett amicus curiae, támogató szakvéleménnyel csatlakozott az Amnesty Magyarország és a Magyar Helsinki Bizottság, illetve 29 másik civil szervezet. Állításuk szerint a szuverenitásvédelmi törvény rendelkezései sértik az alaptörvényt, a véleménynyilvánítás szabadságát, a tisztességes hatósági, illetve bírósági eljáráshoz és jogorvoslathoz való jogokat, ellentétesek a jogállamiság elvével és nemzetközi szerződésbe is ütköznek.

A törvényt támadó szervezetek az aHang Platform, Alternatív Közösségek Egyesülete, Artemisszió Alapítvány, Autonómia Alapítvány, Civil Kollégium Alapítvány, Civil Közoktatási Platform, Civilek Józsefvárosért Egyesület, Cromo Alapítvány, DebrecenPride LMBTQI-szervezet Polgárjogi Társaság, Emberség Erejével Alapítvány, Energiaklub Szakpolitikai Intézet, Greenpeace Magyarország, Háttér Társaság, Humán Platform, K-Monitor, Közélet Iskolája, Levegő Munkacsoport, M. Színházi Egyesület, Magyarország Természeti és Kulturális Örökségéért Alapítvány, Magyarországi Európa Társaság, Ökotárs Alapítvány, Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete, Polgár Alapítvány az Esélyekért, Political Capital, Szociális Szövetkezetek Országos Szövetsége, Társaság a Szabadságjogokért, Utcáról Lakásba! Egyesület, Ügyvédekkel a Demokratikus Jogállamért Egyesület és a Védegylet Egyesület.

A neve elhallgatását kérő alkotmánybírósági tanácsadó forrás szerint a beadvány érdemi újdonságot a korábban előadott kritikákhoz képest nem tartalmaz, az viszont érezhető, hogy a külföldről támogatott civil szervezetek egyfajta élet-halál harcként fogják fel a kérdést. 

Emögött többek között az a körülmény is állhat, hogy a még nagyobb nyilvánosság, amely a Szuverenitásvédelmi Hivatal munkájából fakad, akár anyagilag is súlyosan érintheti ezeket a szervezeteket, sőt, a Tűzfalcsoport forrása megerősítette, hogy a külföldről forrásokhoz jutó pártok is profitálhatnak egy eredményes beadványból. 

Ezt támasztja alá a Helsinki Bizottság azon hivatkozása, hogy egy a civil szervezetek között végzett felmérés szerint számos szervezet döntött úgy, hogy felhagy bizonyos – minden tekintetben jogszerű – tevékenységekkel, illetve nem vesz igénybe bizonyos – szerintük szintén jogszerűen hozzáférhető – forrásokat.

Mint ismert, a 2022-es választási évben rekordösszegeket könyvelhettek el a Soros Györgyhöz köthető hazai civil szervezetek, a magyarországi Helsinki Bizottság eszközállománya is nőtt 2021-ről 2022-re, továbbá a TASZ bevételei 2017 óta több mint ötszörösére nőttek.

A Szuverenitásvédelmi Hivatal külföldről származó támogatás felhasználásával a választói akarat befolyásolása és támogatása miatt vizsgálatot indított a Transparency International Magyarország és a vele szorosan együttműködő Átlátszó ellen

– emlékeztetett a Tűzfalcsoport.

Borítókép: Soros György (Fotó: AFP)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.