Házfelújításra nincs, udvarzöldítésre van pénze a fővárosnak

A leromlott állapotú társasházaknak nincs elég pénzük korszerűsítésre.

2024. 11. 05. 4:52
Egykori, a dualizmus korszakában 1876-1877 között épült franciaudvaros bérház (cour d’honneurös) a főváros VIII. kerületében, a Szentkirályi utca 22-24. szám alatt. A franciaudvaros megoldások a 19. század második felében jelentek meg az építészetben, a reneszánsz és a barokk kastélyok formáját idézik. Ezeknél a bérházaknál a homlokzat egy része az utcavonaltól visszahúzódik, vagyis egy kifelé fordított U alakú beépítést hoz létre, ezzel kis teret alkotva az utca felé. A szecessziótól az art decón át a modernig szinte minden stílust felölelnek ezek az épületek.
Fotó: MTVA/Róka László
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Fővárosi Közgyűlés múlt szerdán tartott maratoni hosszúságú ülésén a képviselők megszavazták, hogy a főváros folytatja a társasházak belső udvarainak zöldítését támogató programot. Mindeközben a lakóépületek szerkezeti vagy energetikai felújítására Budapest már évek óta nem biztosít forrásokat.

A program támogatói, köztük Bardóczi Sándor főtájépítész szerint a városi belső udvarok zöldítése fontos lépés a hősziget-hatás csökkentése és a klímavédelem szempontjából, ugyanis sok épület belső tere jelenleg kihasználatlan, burkolt felület vagy éppen rendezetlen tér. Mindeközben azonban lapunknak több társasház képviselője és lakói is jelezték, hogy bár örömmel fogadják a zöldítést célzó támogatást, az épületek általános állapota, az elöregedett szerkezetek, az energiatakarékosságot célzó szigetelési munkák hiánya továbbra is komoly problémát jelent.

A lakóközösségek ugyanis gyakran nem rendelkeznek elegendő pénzügyi forrással ahhoz, hogy a társasházak állagmegóvását vagy energetikai fejlesztéseit önerőből megvalósítsák.

Ezek a munkák jellemzően sokkal nagyobb anyagi ráfordítást igényelnek, mint a belső udvarok zöldítése, így sokak szerint elhibázottak a városvezetés prioritásai, és a zöldítés helyett elsődlegesnek kellene tekinteni a lakóépületek felújításának támogatását.

 

Újbudán alig jut pénz pályázatra

Mint arról lapunk már beszámolt, elhanyagolják a felújításokat a baloldali vezetésű kerületi önkormányzatok, egyre inkább romos épületek jellemzik Budapestet. Lapunknak korábban Szabó László kerületi önkormányzati képviselő elmondta: komoly felújításra szorul Újbuda lakásállománya, főleg a belső részeken.

A kerület északi részén található épületek az 1900-as évek elején épültek, az ötvenes évekig bezárólag, az állapotuk pedig igencsak változatossá vált az elmúlt években. A XI. kerületi önkormányzat azonban kizárólag egyetlenegy, a lakóházak felújítására szolgáló pályázatot hirdet meg évek óta

– emelte ki a képviselő, majd elmondta: a program keretében a lakóépületek gázvezeték-, kémény-, tetőfelújítására, gépészeti felújítására, elektromos berendezések cseréjére és homlokzati felújításra lehet kisebb-nagyobb összegeket igényelni.

Az önkormányzat által biztosított pályázat kerete azonban 2019 óta csupán 200 millió forint, annak ellenére, hogy időközben az elmúlt öt évben megduplázódott a kerület költségvetése.

 

Ferencváros bajban, Józsefváros alig költ

A társasházak elég nehéz helyzetben vannak az építőanyagárak, a munkadíjak, illetve a belvárosban a parkolási díjak emelkedése miatt is – mondta el Ferencváros kormánypárti önkormányzati képviselője, Gyurákovics Andrea.

Sokszor abba a nehéz helyzetbe kerülnek a belvárosi házak, hogy nincs kivitelező, aki elvállalja a munkát, mert egyszerűen lehetetlen közlekedni, megállni, parkolni Belső-Ferencvárosban. Akik pedig elvállalják a kisebb-nagyobb munkákat, olyan árakat szabnak, amit nem lehet a házak közös költségéből kigazdálkodni

– emelte ki a politikus. Emlékeztetett: a ferencvárosi önkormányzat a társasházak támogatására korábban folyamatosan növekvő összeget tett félre, amiből vissza nem térítendő támogatásokat folyósítottak a felújításokhoz. A Baranyi Krisztina vezette önkormányzat megtartotta ezt a programot, de 300 millió forintról 200 millióra csökkentették az összegét.

A Pikó András vezette Józsefváros működését tökéletesen bemutatják a társasházak felújítására meghirdetett pályázatok, amelyek teljes keretösszege mindössze 300 millió forint. Mindeközben egy homlokzatfelújításra ötvenmillió forint értékben lehet pályázni. A jobboldali vezetés alatt, 2019 előtt éves szinten másfél és kétmilliárd forint között volt társasházi pályázatokra félretett keretösszeg.

Ugyanakkor vannak pozitív példák is Budapest-szerte. A VI. kerületben, ahol a társasházak állapota rendkívül vegyes, rengeteg lakóház pedig közepes vagy rossz állapotban van, az önkormányzat nagy összegeket szán a felújítások támogatására. A pályázatok részeként lehet pályázni függőfolyosó-, homlokzat- vagy tetőfelújításra, ám ezekre sokkal nehezebben lehet jelentkezni a túlbürokratizált ügyintézés miatt.

Terézvárosban a tavalyi 900 milliós pályázati összegből huszonegy társasház újult meg, 2024-ben pedig egymilliárd forint a keretösszeg. A társasházak a bruttó kivitelezési költség 80 százalékát is megkaphatják a kerülettől, s ennek felét vissza sem kell téríteniük. Az önkormányzat a műszaki ellenőrzési költség 80 százalékát is megtéríti.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: MTVA/Róka László)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.