A jövő évi költségvetés tervezete garantálja az önkormányzatok stabil, kiszámítható működését – jelentette ki a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium (KTM) önkormányzati államtitkára kedden Egerben, az idei Önkormányzati költségvetési és adókonferencia sajtótájékoztatóján.
Dukai Miklós emlékeztetett: Varga Mihály pénzügyminiszter hétfőn nyújtotta be a 2025. évi központi költségvetési törvény tervezetét a parlamentnek. Azt szerinte sok mindenki a saját szájíze szerint kommentálja majd, de kijelenthető, hogy a költségvetés a következő évre is garantálja a helyhatóságok kötelező feladatainak szakszerű és a lakosság igényeit kielégítő ellátását.
A béremelések összege biztosított
Az elmúlt évek gyakorlatához hasonlóan a helyhatóságok továbbra is számíthatnak arra, hogy a béremelésekhez szükséges összegeket a kormány a rendelkezésükre bocsátja. Dukai felhívta a figyelmet: a kabinet az eddigi fejlesztési források megtartása mellett elindítja a Versenyképes járások elnevezésű, térségi együttműködésen alapuló, várhatóan 65 milliárd forint keretösszegű fejlesztési programját, amely újszerű gondolkodást kezdeményez a fejlesztéspolitikában és az önkormányzatok életében.
Berczik Ábel, a Pénzügyminisztérium államháztartási szabályozásért, humán- és önkormányzati költségvetésért felelős helyettes államtitkára arról beszélt: a jövő évi költségvetés a gazdasági növekedés erőteljes újraindításával számol. Így 2025-re az idei 0,8 százalékkal szemben „már érdemi, 3,4 százalékos gazdasági növekedést prognosztizál a világgazdasági környezet javulása és az új hazai gazdaságpolitikai akcióterv intézkedéseinek köszönhetően”.
Húsz százalékkal több lesz a támogatás
Kifejtette: a büdzsé a költségvetési hiány csökkentésére is nagy hangsúlyt helyez: az idén várható 4,5 százalékos GDP-arányos deficithez képest jövőre 3,7 százalék a cél. Az inflációt sikerült leküzdeni, így a pénzromlás már idén és jövőre is 3-4 százalék közötti tartományban, jövőre várhatóan 3,2 százalék körüli szinten marad. Berczik arról is beszélt, hogy az önkormányzatok 2024-hez képest bő egyötödével magasabb: 1050 milliárd forint helyett 1266 milliárd forint állami támogatást kapnak jövőre a kötelező feladataik ellátására.
„A gazdaság erősödése a helyiadó-bevételekre, így az iparűzési adó összegére, az önkormányzatok lehetőségeire is kedvezően hat, hiszen a tavaly az önkormányzatokhoz befolyt iparűzési adó a 2010-es évi adat több mint háromszorosa volt, kétszer annyi, mint 2017-ben” – húzta alá az államtitkár.
Bugár Csaba, a Magyar Államkincstár elnöke köszöntőjében kiemelte: az intézmény immár 24. alkalommal szervezte meg az Önkormányzati költségvetési és adókonferenciát, amelynek idén kiemelt témái a digitális állampolgárság, az önkormányzati választások kapcsán a helyi adózással kapcsolatos feladatok, az Állami Számvevőszék ellenőrzéseinek tapasztalatai. Emellett a résztvevők „első kézből” értesülhetnek a helyhatóságok mindennapi pénzügyeit érintő változásokról, aktualitásokról. A kétnapos rendezvényre a szervezők 138 helyhatóság képviseletében közel 300 résztvevőt várnak.