Rétvári Bence államtitkár bejelentette: 2025-től a nem beutalóköteles ellátásoknál a betegek már nemcsak a területileg illetékes szakrendeléseket választhatják. Az EgészségAblak applikáción keresztül szabadon foglalhatnak más intézményekbe is időpontot – írta meg az Index.
Digitalizációval a gördülékenyebb ellátásért
Rétvári a budapesti Digital Health konferencián ismertette, hogy az EgészségAblak alkalmazást eddig több mint 3,4 millió ember töltötte le. „Az applikáción keresztül csak októberben 2,9 millió időpontfoglalás történt, és nyolcmillió egészségügyi dokumentumot kezeltek” – mondta.
A rendszer részeként működő járóbeteg-irányítási rendszer (JIR) célja a betegellátás digitalizációja, amely egyszerűsíti az orvos-beteg találkozók szervezését. Az államtitkár szerint jövőre a betegek nagyobb szabadságot kapnak az időpontfoglalás során, amely az éves hatvanmillió találkozót is gördülékenyebbé teheti.
Több szabad időpont, jobb minőség
Az applikációban jelenleg 134 intézmény 3453 szakrendelésére lehet időpontot foglalni. Idén év végéig még 280 ezer időpont elérhető, február végéig pedig további 902 ezer. Az új fejlesztésnek köszönhetően a betegek az ellátás után véleményt is mondhatnak az applikáción keresztül.
„A visszajelzéseket közvetlenül az intézmények és a központi rendszer is látja, ezzel javítható az ellátás minősége” – mondta Rétvári Bence. A visszajelzések az ellátás minőségére, a tájékoztatásra, a rendelő tisztaságára és az időpontfoglalás egyszerűségére vonatkoznak.
Rövidebb várakozás, hatékonyabb ellátás
A statisztikák szerint a betegek hatvan százaléka hajlandó akár húsz kilométert is utazni a gyorsabb ellátásért, míg 20%-uk 40-80 kilométert is megtesz. Az új rendszer a kapacitások jobb kihasználását célozza, csökkentve a várakozási időt.
Rétvári hangsúlyozta, hogy az applikáció a betegút teljes digitalizációját lehetővé teszi, a tajszám megadásával pedig már néhány rendelőben is sorszámot kaphatnak a páciensek recepciós segítség nélkül.
Egészségügyi dokumentumok egy helyen
Az applikáció a digitális Covid-igazolvány alapjaira épült, de mára minden egészségügyi dokumentum – zárójelentések, leletek, eReceptek – azonnal elérhetők benne. „Nincs elveszett lelet vagy felesleges út a patikába. Az EgészségAblak használatával a betegek időt és energiát spórolhatnak” – emelte ki az államtitkár.