Nem Budapest az egyetlen település, ahol a baloldali polgármester nem tudja biztosítani a törvényes működést

Orosháza is törvénytelenül működik a baloldali polgármester alatt.

Forrás: MTI2024. 11. 05. 21:37
kalapács, bíró, bíróság
Forrás: Pexels
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem tárgyaltak az alpolgármester személyéről, a bizottságok összetételéről, és egy másfél órás, személyeskedéstől és kiabálástól sem mentes vita után nem szavazták meg a szervezeti és működési szabályzatot (szmsz) a képviselő-testület kedd késő délutáni ülésén a Békés vármegyei Orosházán. Az ülést végül határozatképtelenség miatt be kellett rekeszteni – tájékoztatott az MTI.

Szabó Ervin (Közösen Orosháza Városáért) az ülés elején kifogásolta, hogy az új polgármester, Raffai János (Válaszd Orosházát!–DK–Momentum–MSZP–Párbeszéd – Zöldek) nem egyeztetett a képviselőkkel az általa javasolni kívánt alpolgármester személyéről, ezért módosító indítványként azt kérte, hogy a városvezető helyettesének megválasztásáról, illetményéről, eskütételéről, valamint a polgármester illetményéről szóló napirendeket ne tárgyalják az ülésen.

A baloldali polgármester azonban azt állította, hogy az általa javasolt név már elhangzott a megbeszéléseken és a napirend tárgyalásakor is.

Tatár Zoltán, jegyző az önkormányzati törvényt idézve felhívta a figyelmet, hogy 

vagy az alakuló vagy az azt követő testületi ülésen meg kell választani az alpolgármestert és a bizottságok tagjait, ellenkező esetben mulasztásos törvénysértést követ el az önkormányzat.

A 14 jelen lévő képviselő közül végül nyolcan megszavazták a napirendek levételét.

Nem Orosházán van az egyetlen önkormányzat, amely törvénytelenül működik. A Magyar Nemzet már beszámolt róla, hogy jelenleg a főváros is törvénytelenül működik, mivel még mindig nincs főpolgármester-helyettes. Amennyiben ez az állapot a továbbiakban is fennmarad, akkor Sára Botond főispán nevez ki valakit.

Ezt követően több mint másfél órás vita kezdődött a szervezeti és működési szabályzatról, amelynek elfogadása szintén kötelező az alakuló vagy az azt követő ülésen. A korábban jobbikos színekben politizáló Szabó Ervin egy módosító javaslatokat tartalmazó dokumentumot nyújtott be. A jegyző szerint az szmsz egy rendelet, amelyet rendelettel lehet módosítani, rendeletet pedig képviselő nem terjeszthet elő. A volt jobbikos és a Fidesz–KDNP-frakció tagjai többször kifejezték, hogy nem volt példa arra sosem, hogy módosító indítványt fel sem terjesztenek szavazásra. 

A vita közben elrendelt szünetben a kormányhivatal „csatornáitól” az érkezett, hogy az eredeti szmsz-ről kell szavazni, módosító javaslatokat a következő ülésre lehet behozni. Az elindított szavazás azonban nem zajlott le, ezért újabb szünetet rendeltek el, amely után nyolc képviselő távollétében ismét nem sikerült szavazni a napirendről.

Mivel Szabó Ervin és a Fidesz–KDNP-frakció tagjai is úgy határoztak, hogy elhagyják az ülést, a polgármester határozatképtelenség miatt berekesztette azt.

Orosházán október 11-én tartották az alakuló ülést, a képviselők többsége az eskütétel után nem szavazta meg a napirendet. A június 9-i önkormányzati választás eredményeként az orosházi képviselő-testületbe hat Fidesz-KDNP-s, öt Válaszd Orosházát!–DK–Momentum–MSZP–Párbeszéd – Zöldek-, két Közösen Orosháza Városáért- és egy Mi Hazánk-színekben politizáló képviselő jutott be.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pexels)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.