A baloldal egyik leggyakoribb kritikája a Fidesz-kormánnyal szemben, hogy az innovatív tudásra alapozó gazdaság helyett összeszerelő üzemet csinál Magyarországból– írja cikkében az Origó. Annak ellenére, hogy az elmúlt tíz évben megkétszereződött a kutatói és fejlesztői munkahelyek száma, valamint megháromszorozódott a kutatás-fejlesztésre költött állami források mértéke, azt is muszáj rögzíteni, hogy az innovatív tudáson nyugvó gazdasági modellhez nem elég a kormányzati szándék. A HUN-REN kutatóhálózat megújításának terve pedig ebből a felismerésből indult ki, élére az a Gulyás Balázs orvos, neurobiológus állt, aki 2023-as hazatérése előtt 42 évet töltött külföldön, a tudományos élet élvonalában. Több évtizedes szakmai tapasztalata pedig lehetővé teszi, hogy a hazai kutatóhálózat megújítását is világszínvonalú intézményekben szerzett ismeretei alapján indítsa el. Gulyás Balázst az akkori innovációs miniszter, Csák János, valamint Freund Tamás, az Akadémia elnöke konszenzussal jelölte a feladatra. Gulyás terve azt a kormányzati ígéretet kapta, hogy a megújuló magyar kutatóvilág minden korábbinál magasabb állami támogatásban részesül majd, ennek megfelelően a jelenlegi 48,5 milliárdos költségvetés három éven belül a kétszeresére, 97 milliárd forintra emelkedik majd.
A javaslatok alapján kidolgozott minisztériumi törvénytervezetet november 7-én kapták meg véleményezésre Gulyás Balázsék, ezt követően pedig azonnal beindult a totális politikai támadás, aminek élére az Akadémiai Dolgozók Fóruma (ADF) állt.
A szervezet taglétszámáról – és hogy köztük milyen arányban vannak a valóban akadémiai tagok – semmit sem lehet tudni, és a működéséről is csak keveset. Az ADF honlapja szerint „szivárogtató oldalt” üzemeltetnek a Soros-pénzből is működő Átlátszóval karöltve, de rendszeres műsoruk van azon a Tilos Rádión, ami szintén ott szerepel a Soros-féle Open Society Foundations kifizetési listáján.
November közepére – az ADF hathatós közreműködésével – már annyi hamis állítás árasztotta el a nyilvánosság tereit, hogy Gulyás Balázs kénytelen volt a kutatóhálózat dolgozóinak küldött levelében tételesen megcáfolni ezeket. Ezután ismét akcióba lendült az ADF, és november 25-én kitett egy Facebook-posztot, amiben Hankó Balázs miniszter és Gulyás Balázs állításait próbálta kikezdeni. Ennek a harmadik pontjában az a sommás megállapítás szerepel, hogy a törvénytervezetben szereplő, új „struktúra nyomokban sem tartalmaz autonómiát”. Majd a bejegyzés a törvénytervezet kritikájával zárul, kiemelve, hogy hiányoznak belőle a lényegi elemek – mint például: „nem tudunk semmit a struktúráról” – ez az észrevétel azonban önellentmondásban van a harmadik ponttal. Amennyiben valóban nem tudni semmit a struktúráról, az alapján nehéz lenne bármiféle következtetést levonni az autonómia hiányát illetően.