Több európai főváros is világelső a légszennyezettségben

Három balkáni főváros van a világ tíz legszennyezettebb levegőjű városa között.

Forrás: MTI2024. 11. 08. 20:58
Budakalász, 2017. január 23.
Gépjármûvek közlekednek a 11-es fõúton Budakalászon 2017. január 23-án. Tarlós István fõpolgármester elrendelte a szmogriadó riasztási fokozatát a fõvárosban. A magas szállópor-koncentráció miatt ezen a napon reggel 6 órától minden nap 22 óráig Budapest közigazgatási területén tilos azzal a gépjármûvel közlekedni, amelynek forgalmi engedélyében a környezetvédelmi osztályt jelölõ kód 0; 1; 2; 3; 4, vagy amelyek forgalmi engedélye nem tartalmaz környezetvédelmi osztályt jelölõ kódot.
MTI Fotó: Mohai Balázs
illusztráció Fotó: MTI/Mohai Balázs
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Három balkáni főváros, Belgrád, Szarajevó és Pristina került a világ 10 legszennyezettebb levegőjű városa közé közvetlenül Lahor, Újdelhi és Peking mögött. Az MTI közlése szerint a levegőminőségi index az említett három balkáni városban az egészségre káros határértéknek tekintett 150 pont fölött volt. 

A légszennyezés növekedése egybeesik a környezeti hőmérséklet csökkenésével. 

Összehasonlításképpen: Párizsban 44, Los Angelesben pedig 34 volt a mutató értéke ugyanebben az időben. Szerbia fővárosában, Belgrádban a porszemcse-koncentráció a PM2,5 kategóriában elérte a 98 mikrogramm/köbmétert, ami 19,6-szorosa az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által elfogadhatónak minősített értéknek. Az ilyen, különböző kémiai vegyületek keverékéből álló finom porszemcsék a tüdőn keresztül a véráramba is el tudnak jutni. Koszovó fővárosában, Pristinában a PM2,5-részecskék koncentrációja 159 mikrogramm volt köbméterenként. 

Bosznia-Hercegovina fővárosában, Szarajevóban napok óta romlik a helyzet, különösen az esti órákban, a több tízezer szén- és fatüzelésű kályha miatt. 

A város egyes részein ekkor a PM2,5 szálló por koncentrációja köbméterenként 300 mikrogramm fölé emelkedik. Dejan Lekic, a belgrádi székhelyű Nemzeti Ökológiai Szövetség civil szervezet munkatársa kifejtette:

A régió energiaszektora elavult technológiákon alapul, az erőművekben nem mindenhol vannak szűrők felszerelve. Ha ehhez hozzávesszük a fűtési szezon kezdetét, a rossz minőségű szén és a nem megfelelően szárított fa használatát, valamint a fűtéshez használt mindenféle hulladék elégetését, akkor ilyen szennyezőanyagszintekhez jutunk.

A légszennyezés egészségre gyakorolt hatásai jól ismertek: egy 2019-ben közzétett ENSZ-tanulmány szerint a Balkán 19 városában a légszennyezés felelős az idő előtti halálozások 20 százalékáért. A tanulmány szerint a Balkánon élők várható élettartama átlagosan akár 1,3 évvel is csökkenhet a légszennyezés miatt.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.