A másik két állatot, Merlint és Lukréciát „puha” elengedési módszerrel, úgynevezett repatriáló ketrec segítségével a tervek szerint 2025 tavaszán engedik majd vissza a természetbe.
Kiemelték, hogy a vadmacska Magyarországon 1974 óta védett állat, a faj 1987-es felmérése óta a populációban és elterjedésében is csökkenést figyeltek meg. Az állatot veszélyeztető tényezők között említették az erdők feldarabolódását és bolygatását, a házi macskákkal történő hibridizációt, a táplálékért és az élőhelyért folytatott versenyt, valamint a kivadult macskák által terjesztett betegségeket.
A fajmegőrzési program eredményeként ez a védett faj a társadalomban is egyre nagyobb figyelmet kap – jelezték, emlékeztetve arra, hogy az idén a vadmacska lett az év emlős állata.
A Budakeszi Vadaspark holisztikus szemlélettel védi a fajt, ez a szemléletformálás mellett a gondozás és kutatás területeire is kiterjed. A fajmegőrző munkát 2021-től szakmai együttműködés segíti, amelyben a Pilisi Parkerdő Zrt., a Duna–Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság és a Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. a vadaspark partnere – áll a közleményben.