A közfoglalkoztatás ma már nem egy tranzitfoglalkoztatási eszköz, hanem egy olyan átfogó támogatási rendszer, amely segít a nehezebb munkaerőpiaci helyzetben lévő csoportok felkészítésében, készségeik fejlesztésében – jelentette ki a Belügyminisztérium (BM) közfoglalkoztatási helyettes államtitkára hétfőn Budapesten.
Réthy Pál a 2024-es Start Plusz közfoglalkoztatási programok megvalósítása során kiemelkedő szakmai munkát végzett települések és példaértékű munkát végző közfoglalkoztatók számára megrendezett ünnepélyes díjátadón felidézte, hogy amikor a kormány elindította a közfoglalkoztatási programokat, elsődleges cél volt annak biztosítása, hogy mindenki számára lehetőség nyíljon a munkára, fejlődésre és előrelépésre. Az egységes közfoglalkoztatási rendszer az elmúlt évtizedben jelentős átalakulásokon ment keresztül, tekintettel arra, hogy a gazdasági növekedés és a munkaerőpiaci igények változásaihoz igazodva a programok célzottabbá, komplexebbé váltak – hangsúlyozta, hozzáfűzve, hogy
mára az országos közfoglalkoztatási programok és mintaprogramok megvalósítása során számos területen sikerült eredményeket elérni.
A közfoglalkoztatási programok elindítása óta egy olyan rendszert sikerült kiépíteni, amely ma már nem csupán munkahelyeket, hanem perspektívát is biztosít a résztvevők számára és a programok nemcsak megélhetést biztosítanak, hanem a közösségek megerősítésében, a helyi önfenntartás előmozdításában és a vidékfejlesztésben, a közösség fejlődésében és a térség gazdasági helyzetének javításában is kulcsszerepet játszanak. A helyettes államtitkár szerint az innovatív kezdeményezések az egész társadalom számára is példát mutatnak.
Ma a közfoglalkoztatottak nagyobb hányada női munkaerő, magas az 50 év felettiek, az alulképzettek, a halmozott szociális vagy egészségügyi hátránnyal küzdők aránya, többségük olyan településen él, amelyen egyáltalán nem vagy csak korlátozottan áll rendelkezésre nyílt piaci munkahely – tudatta a helyettes államtitkár.
Az ismertetése szerint idén a közfoglalkoztatásban jelentősen lelassult az elmúlt évekre jellemző csökkenő tendencia, hozzáfűzve, hogy jelenleg csaknem 64 ezer ember vesz részt a közfoglalkoztatásban, ami a tavalyi év hasonló időszakához viszonyítva csupán mintegy 2500 fős csökkenést jelent. 2024-ben összesen 130 milliárd forint állt rendelkezésre a közfoglalkoztatási programok finanszírozására – közölte.
Idén a járási startmunka programok értékteremtő programjai az ország 1110 településén valósultak meg és a BM a programok indításával összesen 28 168 ember foglalkoztatásához nyújtott támogatást – tudatta.
A programok során támogatott mezőgazdasági tevékenységnek köszönhetően jó minőségű élelmiszereket állítanak elő, míg a szociális programokon belül egyebek között útkarbantartást végeznek, illetve illegális hulladéklerakó helyeket is felszámolnak
– hangsúlyozta Réthy Pál, aki a parlagfű elleni védekezési munkálatokat is hangsúlyosan említette. Idén országosan két ütemben, átlagosan több mint 8000 ember közfoglalkoztatásával valósultak meg a programok – mondta.